AZADÎ'ye sahip çıkalım

Diaspora Haberleri —

9 Eylül 2020 Çarşamba - 23:00

  • 1996 yılından bu yana Almanya’da siyasi çalışmalarından dolayı devlet tarafından yargılanan ve tutuklanan Kürt siyasetçilere hukuk danışmanlığı sunan AZADÎ Hukuk Bürosu için destek kampanyası başlatıldı.

NİHAL BAYRAM

AZADÎ Hukuk Bürosu, 1996 yılından günümüze siyasi düşünceleri ve çalışmaları nedeniyle Almanya’da hakkında soruşturma açılan, yargılanan, para cezası alan Kürtlere hukuk danışmanlığı sunuyor. AZADÎ, bürolarına başvuru yapan kişi sayısının artması nedeniyle maddi destek kampanyası başlattı.

AZADÎ neden kuruldu?

1993 yılının Kasım ayında alınan PKK yasağı ardından Almanya çapında Kürt halkı kriminalize edildi. Kapsamlı yasaklar nedeniyle Kürt yurtsever ve siyasetçileri hukuki ve bürokratik baskı ile karşı karşıya kaldı. Bu gidişat, baskı karşıtı ve vatandaşlık hakları hareketlerinin (Antirepressions-und Bürgerrechtsbewegungen) Kürt halkı ile dayanışmaya çağırmasına neden olmuştu. Bu çağrıya katılan avukatlar, siyasetçiler, partiler, akademisyenler çok çeşitli alanlardan bireyler bir araya gelerek 1996 yılında AZADÎ Hukuk Bürosu’nu kurdu. AZADÎ, o günden bugüne Kürt halkının hukuk mücadelesine destek sunuyor.

AZADÎ hangi davalara üstleniyor?

AZADÎ kuruluşundan bugüne daha çok 129, 129a ve 129b davaları olmak üzere toplam 200 dava üstlendi.

Adalet Bakanlığı’nın genel yetki vermesi ile birlikte Kürt halkı ve dostlarına yönelik peş peşe kovuşturmalar ve soruşturmalar açıldı. AZADÎ çalışanı Monika Morres bu gidişata ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Duruşma kararları fabrika bant ürünleri gibi ard arda hızlıca veriliyor. Davaları hızlıca görüp sonuçlandırmayı hedefliyorlar. Hakimler de bu hızlı yargılamayı destekliyor. Çünkü Türk-Kürt çatışmasında tarihi ve güncel vakalar, gerillanın silahlı savunması, Türk devletinin terör yöntemleri ve uluslararası hukuk ile ilgilenmek zorunda değiller!”

Erdoğan çizgisine uyuyorlar

Almanya Ceza Hukuku’nun 129b maddesi üzerinden Stuttgart Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen ve 16 Nisan 2019 tarihinden bu yana birisi kadın toplam 5 kişinin yargılandığı davanın savunma avukatları ise şu açıklamayı yapıyor: ”Federal Başsavcılık Erdoğan çizgisine uyarak Kürt aktivistleri ve Kürt siyasetçileri ‘terörizm’ iftirası ile damgalıyor ve haklarında dava açıyor. Bu on yılardır ne yazık ki alışkanlığa dönüşmüş.“

129, 129a ve 129b terörize ediyor

2010 yılından beri 40 Kürt aktivisti 129a (terörist bir örgütü destekleme) ve 129b (yurtdışında terörist bir örgüte üye olma) mağduru oldu. Almanya Kurum Yasası’nın 20’inci maddesi gereğince “kurum yasasına aykırı davranmak” ile suçlananlar hakkında da soruşturmalar açılıyor.

Bunların yanı sıra Kürt dostu olan çok sayıda Alman ve diğer göçmen aktivistler de Kürt halkı ile dayanıştıkları için soruşturmalardan ‘nasibini’ alıyor.

Slogan atmak, sembol göstermek, Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarını ve flamalarını taşımak, dergi ve el ilanı dağıtmak, Twitter ve Facebook gibi sanal sayfalarda paylaşım yapmak ve hatta bunları beğenmek, toplantı ve yürüyüşe katılmak, pankart taşımak ’suç unsurları’ arasında yer alıyor. Bu yasaklara PYD, YPG ve YPJ bayrakları dahil edilerek soruşturmalar çoğaltılıyor.

Monika Morres: Başvurular artıyor

Yasak kapsamının genişlemesi ile birlikte AZADÎ Hukuk Bürosu’na başvuranların sayısı da çoğaldı. AZADΠ çalışanlarından Monika Morres, ‘slogan atma, yasak semboller gösterme, toplanma yasasını ihlal etme’ gibi suçlamalar nedeniyle verilen para cezalarının ve ‘yurtdışında terör örgütüne üye olmak’ ile suçlanan Kürt ve Kürt dostu aktivistlerin masraflarının artması nedeniyle maddi desteğe ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

AZADÎ’ye üye olun

Morres, “Dava ve soruşturmalarda mağdurlara maddi destek veren AZADÎ sadece Ocak-Temmuz 2020 arasında toplam 18.412,76 Euro masraf yapmıştır. Büromuza yapılan bağışlar yasak politikasından etkilenenler ile dayanışmak için çok önemli. Bağış yapamayanlar ise AZADÎ’ye üye olarak düzenli miktarda üye aidatı ile destek sunabilirler” diye belirtti.

13 yıldır AZADÎ’de çalışıyor

Morres, Almanya’nın birçok kentinde avukatlarla çalıştıklarını, ihtiyaç olduğunda avukatlara aracı olduklarını, soruşturma ve mahkeme duruşmalarını düzenli takip ederek güncel gelişme ve bilgileri kamuoyu ile paylaştıklarını söyledi.

AZADÎ Hukuk Bürosu’nda gönüllülük temelinde 6 çalışan olduğunu dile getiren Morres, basın açıklamaları yaptıklarını, kamuoyunu davalar hakkında bilgilendirdiklerini, etkinlikler düzenlediklerini sözlerine ekledi. Kendisinin de 13 yıldır AZADÎ bürosunda çalıştığını ifade eden Morres, herkesin bu konuda destek sunabileceğini söyledi.

İletişim kurmak ve destek için

AZADÎ Hukuk Bürosuna iletişim kurmak isteyenler

Rechtshilfefonds AZADI e.V., Hansaring 82, 50670 Köln adresinden,

0221 – 16793945 ve 0163 - 04 36 269 telefon numaraları üzerinden

ve azadi@t-online.de email adresi üzerinden ulaşabilirler.

 

AZADÎ Hukuk Bürosuna bağış yapmak isteyenler için:

GLS-Bank: IBAN: DE80 4306 0967 8035 7826 00 | BIC: GENODEM1GLS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.