Bahai mensuplarına ceza yağdırıldı

Dünya Haberleri —

30 Temmuz 2020 Perşembe - 23:00

  • İran'ın Fars Eyaleti Temyiz Mahkemesi, Bahai inancına mensup 12 kişiye inançlarından dolayı verilen 33 yıl hapis cezasını onayladı.

Eyaletin başkenti Şiraz’daki İran Devrim Mahkemesi’nin daha önce dört Bahai’ye verdiği  8 yıllık hapis cezasının onaylanması ile toplam 33 yıllık hapis cezaları da kesinleşmiş oldu.

Yargılanan 12 kişi “devlet karşıtı propaganda yapmak ve muhalif gruplara üye olmak”  suçlamasıyla ağır cezalara çarptırıldı.

İran’ın en büyük dini azınlığı olan Bahailerin sayısı konusunda net bilgiler olmamakla birlikte 300 bin kadar nüfusları oldukları tahmin ediliyor. Hem Şahlık rejimi hem de ardından gelen İslami rejimde baş düşman ilan edilen Bahailer, yıllardır keyfi olarak göz altına alınıyor, sistematik bir şekilde tacize uğruyor ve İran medyasında aşağılanıyorlar.

İran’da 1979 devrimi sonrası yüzlercesi öldürülen Bahailerin azınlık olarak hiçbir yasal hakları yok. Bir çok dinin bileşkesi kabul edilen bu din son peygamber ve son kutsal kitap tasavvuruna karşı çıkıyor. İnançta bir süreklilik olduğuna inanıyor.

Bahai dini, Seyyid Ali Muhammed’in (Bab) Müslüman aleminin beklediği kişi olan “Kaim” (Mehdi) olduğunu açıkladığı 23 Mayıs 1844 yılında Şiraz'da kuruldu.

Resmi verilere göre İran, Kürdistan, Irak, Hindistan, Mısır, ABD ve dünyanın diğer değişik bölgelerinde 7 milyon civarında Bahai nüfusu bulunuyor.

TAHRAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.