Batman’da 18 kişi gözaltında

Batman siyasi soykırım operasyonunda 18 gözaltı

Batman siyasi soykırım operasyonunda 18 gözaltı

  • Batman’da evlere düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan kadınların sayısı 18’e yükseldi.  

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Örgüt üyeliği” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 20 kadın hakkında gözaltı kararı verildi.

Kararla birlikte 31 Mayıs’ta kent merkezi ve ilçelerde yapılan ev baskınlarında aralarında siyasetçi ve aktivistlerin de olduğu 15 kadın gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında önceki gün de Amed ve Iğdır'da kadınlar gözaltına alındı. Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri Hacire Tanırgan ve Leyla Bayram, Amed'de; ismi öğrenilemeyen bir kadın da Iğdır'da gözaltına alınarak Batman Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Gözaltında tutulan bazı kadınların isimleri şöyle: Görevden alınan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz, Bekirhan Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Sönük, Kozluk Belediyesi Eşbaşkanı Nazime Avcı, HDP Batman eski İl Eşbaşkanı Fatma Ablay, HDP İl Genel Meclisi üyesi Semra Güneş, Batman Belediyesi Meclis üyesi Sebahat Acar, HDP Merkez İlçe Eşbaşkanı Gurbet Doğan, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri Gurbet Bozyiğit, Halide Keser, Gülnur Deli, Zeynep Oduncu, Ruken Zeryam Işık, Şükran Çelebi, Nuran Altan ve sanatçı Sevda Adırbeli. BATMAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.