Bayraktar’a karşı İran İHA’ları 

Dünya Haberleri —

7 Ağustos 2022 Pazar - 17:30

  • İran insansız hava araçları artık Türkiye'nin Ukrayna'daki Rus topçu ve füze üslerine karşı kullanılan Bayraktar TB2'sine rakip.

 

Batılı askeri kaynaklar, Ukrayna savaşının Herson ve güneybatı hattına kaydığını Rusya’nın Odessa hattına Kerç Boğazı üzerinden ağır silah ve muharip güç kaydırdığını belirtiyor. Çatışmada en asgari zaiyat için Rusya düşük maliyetli alçak irtifa drone arayışını sürdürüyor. Potansiyel tedarikçilerin başında ise İran geliyor. 

ABD’den yaptırım tehdidi

ABD kaynakları Ukrayna savaşında böylesi gelişmelere karşı İran’ı uyardı. Washinton, Ukrayna savaşında İran SİHA’larının kullanılması halinde İran’a dönük yaptırımların kapsamını genişleteceğini açıkladı. 

Uzun yıllardan bu yana ABD ve Batılı güçlerce ambargo altında tutulan İran, askeri teknolojisini ele geçirdiği yüksek teknoloji silahların tersinden mühendislik ile yeniden imali üzerine oturttu. İran, başta Yemen’da Husi güçlerinin kullandığı ve Irak’ta da Haşdi Şabi’nin zaman zaman başvurduğu teknolojiyle alçak irtifada ABD menşeili savunma sistemini aşabildi. Son İran-Rusya görüşmelerinin ana başlıklarından birini de bu Kamikaze dronelar ve SİHA’lar oluşturuyor. 

Kamikaze’ye karşılık S-400 

Rus askeri yetkililer, İran'ın 1980'de başlayan 8 yıllık Irak savaşından bu yana füze ve drone geliştirmede önemli mesafe kaydettiğini ve bu uçakları kullanma deneyiminin başarılı sonuçlar açığa çıkardığını söylüyor.

 ABD Demokrasi Savunma Merkezi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın düzinelerce intihar uçağı Kamikaze karşılığında S-400 füze kalkanını İran'a teslim etme sözü verdiğini söyledi.

Batılı istihbarat kaynakları, İran insansız hava araçlarının Lübnan, Irak, Suriye, Yemen'deki gruplar tarafından kullanıldığını ve hatta Tahran'ın müttefiki olarak kabul edilen Venezuela’ya kadar da ulaştığı bilgilerini paylaşıyor. İran ayrıca Tacikistan'da bir drone fabrikası açtı.

ABD istihbarat teşkilatları, İran Devrim Muhafızları'nın Rojhilat Kürdistan'ın Kirmaşan vilayeti sınırları içerisinde Zagros Dağ silsilesinde toprağın 100 metre altındaki hangarlarda düzinelerce insansız hava aracını sakladığını idda ediyor.

ABD İHA’larını kopyalıyor

İran, son 32 yılda topraklarında ele geçirdiği ABD ve İsrail insansız hava araçlarının teknolojisini kullanarak bu alanda da güç merkezi olmayı hedefliyor. İnsansız hava aracı endüstrisini geliştirmek için kısıtlı kaynaklarını ideal düzeyde kullanan İran’ın bu teknolojilerin tersinden mühendislik ile üretilmiş bir çok versiyonunun olduğu biliniyor.

Forbes dergisinin bilgilerine göre; Rusya, İran'dan Ukrayna'ya yönelik saldırılarında intihar veya keşif amaçlı insansız hava araçları kullanmayı öğrendi.

Rusya, İran yapımı Kamikaze dronelardan Qasef 1, Qasef 2 ve Ababil'i Ukrayna'daki ABD Himars M-142 füze sistemini yok etmek için kullanmak istiyor. Bu dronelar daha önce Suudi Arabistan'daki bir ABD füze sistemini hedef alarak Aramco'nun petrol tesislerine ciddi hasar verebilmişlerdi.

2019'da Aramco'nun petrol tesisleri Yemenli Husiler tarafından İran yapımı 12 Kamikaze drone tarafından hedef alındı ve Suudi petrol üretimini günde yaklaşık 10 milyon varilden 5 milyon varile düşürdü.

Teknolojiyi yeniden üretiyor 

Amerika 2007 yılında zamanının en önemli haber alma ve istihbarat dronelarından biri olan Lockheed Martin RQ-170 Sentinel'i tanıttı. Çok geçmeden İranlı askeri yetkililer, ABD insansız hava aracının Devrim Muhafızları tarafından sofistike bir elektronik operasyonda ele geçirildiğini duyurdu.

 Bundan 10 yıl sonra ise İran, askeri bir sergide 170 insansız hava aracının bir dizi kopyasını sergiledi, Shahid 129 adıyla ve bir dizi isim farkıyla bu teknolojiyi kopalayabildiği de böylece ispatladı. Tanıtılan İnsansız Hava Araçları’nın büyük oranda Lockheed Martin RQ-170’in türevleri olduğu teknolojilerinden anlaşıldı. Açığa çıkan gerçek İran’ın dünyanın en gelişmiş insansız hava araçlarından birini yeniden ürettiği anlamına geliyor.

2019 yılında İran Devrim Muhafızları, ABD donanmasına ait RQ-4 Global Hawk insansız hava aracının Hürmüz Boğazı'nda imha edildiğini duyurdu ve parçalarını sergiledi.  

Askeri uzmanlara göre, teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak her bir Global Hawk uçağının fiyatı 131 milyon ila 221 milyon dolar arasında değişiyor. ABD insansız hava aracının Devrim Muhafızları tarafından düşürülmesi elektronik savaşta bir başarı olsa da tersinden mühendislik için de açılan bir başka kapı oldu. 

İran’ın teknolojik ilerlemesinin anlatan bir başka olay ise en büyük drone olarak kabul edilen Global Hawk'ı izleyen ve ona karşı mukavemet gösterebilen bir İran insansız hava aracının video görüntüsünün yayınlanması oldu.

Muadilleri 40 saat havada kalabilirken İran’ın modifiye ettiği Shahid droneları 46 saat havada kalabiliyor, bu da Rusları İran dronelarına iten başka bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

New York Times’a göre de; İran insansız hava araçları artık Türkiye'nin Ukrayna'daki Rus topçu ve füze üslerine karşı kullanılan Bayraktar TB2'sine güçlü bir rakip.

 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.