Bazîd’de yargısız infaz

24 Kasım 2022 Perşembe - 16:08

.

.

  • Agirî’nin (Ağrı) Bazîd (Doğubeyazıt) ilçesinde, psikolojik sorunları olduğu için havaya ateş açan Mehmet Kılıç adlı yurttaş, polislerce infaz edildi. Ailesi, “Gözlerimizin önünde infaz ettiler” dedi.

Edinilen bilgilere göre; Uluyol Mahallesi Akasya Sokak’ta psikolojik sorunlar yaşayan 65 yaşındaki Mehmet Kılıç, gece saatlerinde evinin balkonuna çıkarak havaya iki el ateş etti. Bunun üzerine polisler mahalleye giderek evin etrafını sardı. Evin içerisine saatlerce gaz bombası atan polis, ardından eve girdi. Yaklaşık bir dakika evde kalan polisler, ardından dışarıya çıktı. Kılıç ailesi ve yurttaşlar eve girdiklerinde Mehmet Kılıç’ı öldürülmüş halde buldu. Kılıç’ın göğsüne 5, başına ise bir kurşunun isabet ettiği; Kılıç’ın öldürülmesinin ardından polisin itfaiye ekiplerini çağırarak evi yıkattığı belirtildi. 

Gözlerimizin önünde yaşandı

Yaşananlara ilişkin bilgi veren Kılıç Ailesi, şunları anlattı: “Polisler bizi arayarak evin önüne gelmemizi istedi. Biz oraya gittiğimizde abimizin havaya ateş ettiğini gördük. Yani kendi evinin duvarına sıkıyordu. Polise ‘Bizi içeri alın biz onu ikna ederiz’ dedik ama bize izin vermediler. Saatlerce evin içerisine gaz bombası attılar. Zaten gaz bombası attıktan sonra uzun süre içerden hiç ses gelmedi. Yani abimiz zaten o gazdan bayılmıştı. Sonra polisler kapıları kırarak içeri girdi. Bu silah sesleri gelmeye başladı. Bir süre sonra polisler dışarı çıktı ve evi yıkamaları için itfaiye çağırdılar. Ev yıkandıktan sonra içeri girdiğimizde abimizin cenazesi kanlar içerisinde duruyordu. Abimiz orada bayıldığı halde infaz edildi. Bu infaz hepimizin gözleri önünde yaşandı. Biz, aile bireyleri olarak tepki gösterdik ve içeriye girmeye çalıştık ama izin vermediler. Bu bir infazdır ve en kısa sürede polisler hakkında şikayetçi olacağız.” 

Ev de mühürlendi

Polis, Kılıç’ın infaz edildiği evi mühürledi. Kapıya, “23.11.2022, saat 05.00 sularında Uluyol Mahallesi, Akasya sokakta sayılı adreste meydana gelen kasten öldürme ve mala zarar verme olayı ile ilgili yapılan tahkikatta maktul Mehmet Kılıç adlı şahsın ikametine ekiplerimizce koçbaşı marifetiyle kırıldığından ve ayrıca ikamette bulunan eşyaların zarar görmemesi amacıyla yakınına teslim edilene kadar tarafımızca geçici olarak mühürlenmiştir” notu asıldı. 

 Kılıç'ın cenazesi gece saatlerinde ilçede defnedildi. MA/AĞRI

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.