Belarus’ta karanlık zamanlar

Dünya Haberleri —

8 Eylül 2020 Salı - 14:42

  • Belarus’un önde gelen muhalif simalarından Maria Kolesnikova'nın kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığı iddia ediliyor. Kolesnikova, muhaliflerin kurduğu ‘Koordinasyon Konseyi' isimli oluşumun öncüsüydü. 

Belarus’ta Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko karşıtı muhaliflerin tanınan isimlerinden Maria Kolesnikova'nın kaçırıldığı ve kendisinden haber alınamadığı belirtiliyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Kolesnikova’nın akıbetine ilişkin Belarus yönetiminden bilgi talep etti ve Avrupa Birliği’nin Belarus'a yönelik bir yaptırım paketi hazırladığını da açıkladı. Bild gazetesine verdiği demeçte Maas,  "Koordinasyon Konseyi üyelerine yönelik süregelen tutuklamalar ve baskılar kabul edilebilir değildir" sözlerini kullandı.

Belarus’ta hileli seçimler ardından başlayan gösteriler beşinci haftasına girerken, muhaliflere yönelik gözaltı ve tehditler de devam ediyor.

9 Ağustos’ta yapılan seçimler tartışma konusu olmuş, seçimlere hile karıştırıldığını söyleyen muhalifler Lukaşenko’yu istifaya çağırmıştı.

Avrupa Birliği, Belarus seçimlerini kabul etmediklerini ve ülkeye yaptırım uygulayacaklarını açıklarken, Rusya yönetimi Lukaşenko’ya destek mesajlarını bildirmişti. 

Belarus üzerinden ABD-AB ile Rusya arasında restleşme yaşanırken, Rusya'nın resmi haber ajansı RIA, Rus ve Sırp askeri birliklerinin Belarus'ta ortak askeri tatbikat düzenleyeceğini duyurdu.

MİNSK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.