Belçika’da haftalık 4 gün çalışma 

Dünya Haberleri —

.

.

  • Federal hükümetin Belçika’da Haziran ayında kabul ettiği haftada 5 gün yerine 4 gün mesai yapma imkanı veren düzenleme 20 Kasım’da uygulanmaya başlanacak. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile çalışanların 5 gün içinde yaptıkları işi 4 güne yayarak bir günü işyeri dışında geçirebilecek. 

Özel sektör çalışanlarına 20 Kasımdan sonra 5 yerine 4 gün mesaiyi ön gören düzenleme ile daha iyi bir iş - yaşam dengesi sağlanması amaçlanıyor. Kamu sektöründeki çalışma koşullarının bu uygulama ile örtüşmediğe kanaat getiren uygulama daha çok özel sektör mensuplarını kapsıyor.

Belçikalı kamu yayıncısı VRT’ye göre, bilişim sektöründen, metal ve gıda sektörüne kadar hemen hemen her kesimden çalışan bu mevzuat kapsamında yer alıyor.

BBC Türkçe servisinden Yusuf Özkan’ın haberine göre uygulamanın neleri kapsayacağı şöyle sıralandı: 

Düzenlemenin işçilerin isteğine bağlı oluğu ve işveren konu hakkında dayatmacı olamayacağı vurgulanan çalışma sisteminde fazla mesaiye de müsaade edimeyecek. 

* Çalışanlar, 4 günlük mesai talebi için yazılı olarak başvuru yapacak.

* Talebi yerine getirmeyi reddeden işveren, bu reddini yazılı olarak gerekçelendirerek, 1 ay içinde çalışanı bilgilendirecek.

* Çalışanın talebi, işveren açısından olumsuz bir muameleye yol açmayacak ve kesinlikle işten çıkarılma veya sözleşme feshine neden olmayacak.

* Çalışanların maaş ve sosyal hakları aynı kalırken, günlük yemek fişi sayısı ile yol paralarında değişiklik olabileceği belirtiliyor.

* Çalışanlar, haftalık 4 günlük çalışma döneminde gönüllü fazla mesaiye kalamayacak.

* Çünkü hükümete göre, fazla mesai, iş ve özel hayat arasında daha iyi bir denge kurmayı hedefleyen uygulamanın amacına aykırı.

Ghent Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan bir ankete göre, çalışanların önemli bir kısmı, aynı sayıda mesai saatinin 5 gün yerine 4 güne yayıldığı bir çalışma haftasının daha iyi bir iş - yaşam dengesine yol açacağını düşünüyor. DEN HAAG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.