Beyrutlular tedavi imkanlarından yoksun

Dünya Haberleri —

13 Ağustos 2020 Perşembe - 23:00

  • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Beyrut limanında 4 Ağustos’ta meydana gelen ve kentin büyük bölümünün yıkılmasına yol açan patlama nedeniyle sağlık merkezlerinin işlevsizleştiğini söyledi.

DSÖ, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan büyük patlama ardından birçok sağlık kurumunun işlev göremez duruma geldiğini açıkladı. Kentte yapılan incelemeler sonucu, patlama nedeniyle çok sayıda klinik ve sağlık merkezinin faaliyet yürütemediğini belirten DSÖ, üç hastanenin devre dışı kaldığını, üç hastanenin ise kapasitesinin çok altında işlev görebildiğini belirtti.

Sağlık merkezlerinin bir an önce işlevli kılınması için Lübnanlı yetkililere çağrıda bulunan DSÖ, Beyrutluların sağlık imkanlarından mahrum aldığını vurguladı.

Hasar 15 milyarı geçti

Yaşanan patlama sonrasında kentte yaşanan maddi hasarın 15 milyar doları aştığını kaydeden Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Lübnan Emniyet Genel Müdürlüğü İç Güvenlik Birimi ise yaptığı açıklamada şu ana kadar 3 bin 972 bina ve 4 bin 214 aracın hasar gördüğü tespit ettiklerini kaydetti.

Olağanüstü hal endişe veriyor

171 kişinin ölmesine 6 bin 500’den fazla kişinin de yaralanmasına, 300 bin insanın evsiz kalmasına yol açan patlama ilk haftasını geride bırakırken, kentte iki haftalık olağanüstü hal ilan edilmişti. Olağanüstü halden kaygı duyduklarını söyleyen Lübnan merkezli sivil toplum kuruluşu Legal Agenda, “Olağanüstü hal ilanı, fiilen şehirdeki iktidar dizginlerinin orduya teslim edilmesine, toplanma ve gösteri özgürlüklerinin ihlal edilmesine yol açıyor” diye belirtti.

Lübnan Temsilciler Meclisi ise bir kez daha olağanüstü hal konusunu görüşmek için bir araya geldi.

Kuşkular devam ediyor

Beyrut limanında 2013’ten beri bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın kenti yerle bir eden patlamaya yol açtığı belirtilse de, patlamanın sebeplerine ilişkin kuşkular da devam ediyor. Şarku’l Avsat gazetesinde yer alan habere göre, eski İçişleri bakanı ve Lübnan Sünni toplumunun temsilcilerinden olan Nihad el-Meşnuk, patlamanın sorumlusu olarak İsrail’i işaret etti ve “Beyrut’taki bu eylem açık ve net bir şekilde İsrail tarafından yapıldı. Bu yapılan araştırmalardan, okumalardan ve temaslardan elde edilen sonuçtur” diye belirtti.

Meşnuk, ayrıca limanda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın bin 400 tonunun patlamadan önce kaybolduğunu iddia etti ve şu soruları sordu: “Hangi Lübnanlı yargıç, cesetlerin ve moloz yığınlarının arasında füzelerden geriye kalan parçaları bulduğunu açıklamaya cesaret edebilir? Hani yargıç patlamanın boyutunun 2 bin 750 ton amonyum nitrat olmadığını, bin 350 ton olduğunu ve geriye kalan bin 400 tonun nerede olduğunu söylemeye cesaret edebilir?”

BEYRUT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.