Bimre Xiyanet!

Dünya Haberleri —

24 Nisan 2022 Pazar - 21:00

Frankfurt protesto eylemi

Frankfurt protesto eylemi

  • Avrupa'da yaşayan binlerce Kürdistanlı hafta sonu alanlara çıkarak Türk devletinin işgal saldırılarını ve KDP'nin ihanetini protesto etti. Gösterilere “Bimre Xiyanet” ve “Bijî Berxwedana Gerîla” sloganları damga vurdu.
  • Düsseldorf’taki işgal protestosuna katılan Siirtli İbrahim Ayni, “Barzani ailesi artık ihanete son vermeli. PKK, Kürt halkının sigortasıdır. Tüm dualarımız gerilla için. İnşallah Türk ordusu Zap’a çakılıp kalacak" dedi. 

Türk devletinin KDP ortaklığında Medya Savunma Alanları’ndaki Metina, Zap ve Avaşîn bölgelerine başlattığı operasyona tepkiler artarak devam ediyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde sokağa dökülen Kürtler ve dostları saldırıları ve KDP’nin ihanetini protesto etti. Almanya, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, İsviçre, Avusturya, Fransa, İngiltere ve Kıbrıs ile Avustralya’da yapılan eylemlerde gerillanın direnişi “Bijî Berxwedana Gerîla” sloganıyla selamlanırken, Türk devleti ile KDP’ye yönelik öfke hakimdi. 

Hedef 4 parça Kürdistan
Almanya'nın Düsseldorf kentinde KCDK-E ve TJK-E'nin çağrısıyla DGB binası önünde bir araya gelen bini aşkın Kürdistanlı işgali kınadı. 
Eyleme Die Linke, anarşist gruplar, MLKP de destek verdi. KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt yaptığı konuşmada bu savaşın varlık ve yokluk savaşı olduğunu söyleyerek “Hedef sadece gerilla değil. Hedef dört parça Kürdistan’dır. KDP bu gerçeği artık görmeli ve ihanete son vermeli” dedi. 
Ardından kitle Türk devletinin işgal saldırısına dikkat çeken pankart ve dövizler eşliğinde yürüyüşe geçti. Birçok gencin gerilla elbiseleri ile katıldığı yürüyüşte sık sık “Bimre Xiyanet”, “Bijî Berxwedana Gerîla” ve "Öcalan" sloganları atıldı. Yürüyüşe NRW’nin farklı kentlerinden katılan Kürdistanlıların işgalci Türkiye’ye ortaklık eden KDP’ye öfkesi büyüktü. 

PKK, Kürt halkının sigortası
Gösteride muhabirimiz Nizam Baran’a konuşanlar neden eyleme katıldıklarını anlattı. Siirtli İbrahim Ayni, Kürt halkının birliğini savunmak ve Barzani ailesinin ihanetini kınamak için yürüyüşe katıldığını söyledi. Ayni, “Barzani ailesi artık ihanete son vermeli. PKK, Kürt halkının sigortasıdır. Ramazan ayında bütün dualarımız gerilla için. İnşallah Türk ordusu Zap'a çakılıp kalacak" dedi.