Bir oyunuz diktatör devirir

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • İsviçre’de 29 Nisan’da başlayan oy verme işlemi beşinci gününde. 105 bin seçmenin olduğu İsviçre’de 4 günde 31 bin 629 kişi oy kullandı. 

ÖNER POLAT/ZÜRİH

HDP’nin 2018 seçimlerinde birinci olduğu İsviçre’de Zürih, Bern ve Cenevre’de oy kullanılıyor. Seçimlerde Yeşil Sol Parti her yönüyle en görünür olan parti konumunda. Hafta sonu 26, hafta içi 20 sandığın kurulduğu İsviçre’de Yeşil Sol Parti iki vardiya sandık görevlisi görevlendirirken diğer partiler ise genelde aynı kişileri görevlendiriyor.

Sadece oy vermek yetmez
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) kurucu eşbaşkanı ve Yeşil Sol Parti Avrupa Koordinasyon üyesi Tuncay Yılmaz, bu ceberut sistemden kurtulmak için sadece oy vermeyenin yetmeyeceğini ifade ederek “Oy kullansın kullanmasın herkes iş, okul arkadaşını, dostunu aramalı. Oy vermeye, sandığa götürmeli. Ben gittim oyumu kullandım dediğimiz sürece ne yazık ki örgütlü kötülük yurt dışında da daha ileri pozisyonda olacak” diyerek örgütlülüğün önemine vurgu yaptı. 

Tarihi fırsat
Yeşil Sol Parti Avrupa koordinasyonu üyesi Amed eski Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı ise seçimlerin yaşatılan acıların bir intikamı olarak ele almak gerektiğine vurgu yaparak “30 yıldan beri halkımız her seçimde iradesini güçlendirdi. Son 5-6 yıldır da çok acılar çekti, bedeller ödedi. Gün intikam alma günü. Sandıkta sadece oyunu kullanmayacak, katledilen, öldürülen, sürgüne gelenlerin intikamı da alınacak” diyerek bu seçimin bir tarihi fırsat olduğunu belirtti.

Oyunuzu kendinize verin 
“Kurdistan ve Türkiye’de mücadele veren halkın sesi olmalıyız” diyen Anlı, halklar el ele verirse bu diktatörün sonunu getirebileceğini belirtti. Anlı, “Özgürlümüz, onurumuz, geleceğimiz yeni bir başlangıç için yarım saatinizi ayırarak oyunuzu kullanın. Bir oyunuzu kendinize, bir oyunuzuda Türkiye’de ki değişime verin. Umudumuz var, kazanacağız” dedi