Bizlerin devrimi

Diaspora Haberleri —

20 Temmuz 2020 Pazartesi - 15:59

  • Rojava Devrimi’nin 8. yıldönümü Avrupa’nın birçok kentinde coşku ile kutlandı.

Almanya’nın Stuttgart, Berlin, Kassel ve Dortmund, Fransa’nın Paris, Marsilya ve Marignan, İngiltere’nin Londra kentlerinde düzenlenen etkinliklerle Rojava devriminin yıldönümü kutlandı.

STUTTGART

Lautenschlagerstrasse’de saygı duruşu ardından yürüyüşe geçen eylemciler “Bi hevre serhildan” pankartını taşıyarak sık sık "Bijî berxwedana Rojava", "Jin, jîyan, azadî" sloganlarını haykırdı. Eylemde yapılan konuşmalarda Rojava devriminin tüm halklar ve inançlar için umut olduğu vurgulandı.

BERLİN

PYD ve Navenda Kurdistan Azad’ın organize ettiği yürüyüş Hermannplatz’da başladı. Yürüyüşe Kürt, Alman, sosyalist ve birçok kurum katıldı.

Etkinlikte yapılan konuşmalarda Rojava devriminin ezilen halklar için umut olduğu belirtildi.

Yürüyüşün bitiminde Berlin polisi kitleye saldırdı ve 5 kişiyi gözaltına aldı.

KASSEL

Kürdistanlılar, Rojava devrimini kentte coşku ile kutladı.

TCŞ ve Kassel DKTM’nin çağrısıyla düzenlenen kutlama saygı duruşu ile başladı. Rojava devrimine ilişkin kurumların konuşmaları ardından yerel sanatçılar müzik dinletisi sundu.

Kutlama sloganlarla sona erdi.

DORTMUND

TCŞ ve TEKO-JIN aktivisti gençler, Almanya’nın Dortmund kentinde düzenledikleri bir etkinlik ile Rojava devriminin 8. yılını kutladı.

Etkinlikte Rojava devrimini ve Kürt gençliğinin direnişini anlatan bir sinevizyon izlendi. Kutlama sanatçı Bengi Agirî’nin verdiği konser ile devam etti.

Kutlama, çekilen halaylar ve sloganlarla sona erdi.