Bozkuş’un İnterpol’daki dosyası silindi

Diaspora Haberleri —

22 Kasım 2020 Pazar - 12:01

  • MAF-DAD üzerinden İnterpol Dosyalarını Kontrol Komisyonu’na şikayette bulunan yazarımız Suat Bozkuş’un başvurusu haklı bulundu ve adı ’Kırmızı Liste’den silindi.

 

Türkiye’nin talebi üzerine İnterpol’ün ‘Kırmızı listesinde’ yer alan sol siyasetçi ve gazetemiz yazarlarından Suat Bozkuş, 28 Şubat 2020’de MAF-DAD (Uluslararası Hukuk ve Demokrasi Derneği) avukatları üzerinden İnterpol Dosyalarını Kontrol Komisyonu’na şikayette bulundu.

Şikayet başvurusu Komisyon tarafından 7 Ekim 2020 alınan bir kararla haklı bulundu ve İnterpol’daki dosyasının silinmesine hükmedildi. Karar ilgili bütün İnterpol mercilerine bildirdi.

Suat Bozkuş, ikamet etmekte olduğu Hollanda’da daha önce İnterpol’daki kaydından dolayı gözaltına alınmış ve Türkiye’nin şikayetlerini yerinde bulmayan Hollanda mahkemesi tarafından serbest bırakılmıştı. Buna rağmen, Türkiye arama talebinden vazgeçmediği için, binlerce siyasi gibi İnterpol’ün kırmızı listesinde yer almaya devam etmişti.

İnterpol Dosyalarını Kontrol Komisyonu, Kürt siyasetçiler Remzi Kartal hakkında 2010 yılında ve Zübeyir Aydar hakkında da 2018 yılında aynı kararı verdi. Suat Bozkuş ile ilgili karardan sonra da 3-4 kişinin daha benzer şekilde İnterpol listesinden isimlerinin silindiği öğrenildi. Ayrıca ‘Kırmızı liste’de olup şikayet başvurusunda bulunan birçok kişinin dosyalarının da halen Komisyon tarafından incelendiği bildirildi.

Suat Bozkuş ile ilgili karar, Türkiye tarafından aranan benzer durumdaki birçok siyasetçi için emsal teşkil ediyor.

BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.