Calais’de göçmenlere kayalı barikat 

Dünya Haberleri —

  • Fransa'nın Manş Denizi'ne kıyısı bulunan Calais kentinde göçmenler kamp kurmasın diye merkezi noktalara kaya döşendi.

 

Fransız basınına göre, Calais Belediyesi özellikle kent merkezindeki yeşil ve açık alanlara 12 Eylül'den bu yana yüzlerce ton kaya parçaları yerleştirdi. Kayalar, tren istasyonu yakınlarında bulunan Tuna ve Maas kıyılarındaki belirli noktalara bir metreden az aralıklarla döşendi. Bazı noktalar da sivil toplum örgütlerinin göçmenlere yiyecek yardımı yapmasını engellemek için kayalarla çevrildi. Belediyenin tüm bunlar için ise 45 bin euro bütçe ayırdığı öğrenildi.

Belediye uygulamayı savundu

Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart ise açıklamasında, göçmenlerin kamp kurmasını engellemek amacıyla yaptıkları uygulamayı savunarak, “Kent merkezinde rahatsız edici kamplar istemiyorsak harekete geçmeliyiz” dedi. 

STÖ’ler tepki gösterdi

Manş Denizi kıyısında bulunan Calais, denizi aşarak İngiltere'ye geçmek isteyen çok sayıda göçmenin uğrak yeri. Göçmenlere yardım eden insan hakları örgütleri ise Calais belediyesinin İngiltere'ye geçmek isteyen göçmenlerin kamp kurmasını engellemek için böyle bir yönteme başvurmasını kınadı. İnsan Hakları Gözlemcileri örgütü yetkilileri, kaya döşenen yerlerde yazın göçmenlerin yaşadığını ancak 3 Ağustos'tan bu yana bölgenin boşaltıldığını ve geçen haftaki büyük tahliyede göçmenlerin Maas iskelesine nakledildiğini de bildirdi. 

Belediyenin Haziran ayında köprüleri, altlarında kalan göçmenleri kovmak için çitle çevirdiğini hatırlatan yetkililer, bunun göçmenleri merkezden uzaklaştırarak “görünmez” kılmayı hedeflediğini vurguladı.  CALAİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.