Çelik için 2 yıl 8 ay ceza istendi

Diaspora Haberleri —

10 Eylül 2020 Perşembe - 16:00

  • Kürt siyasetçi Mustafa Çelik hakkında Alman Ceza Kanunu’nun 129b maddesinden açılan davanın 4. duruşması görüldü. Davaya bilirkişi olarak katılmak isteyen bilim insanı Norman Paech’in talebi reddedilirken, Çelik’e 2 yıl 8 ay ceza istendi.

M.ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

2020’nin Ocak ayından bu yana tutuklu bulunan Kürt siyasetçi Mustafa Çelik’in duruşmasına Hamburg Yüksek Bölge Mahkemesinde devam edildi. Davaya bakan savcı, Mustafa Çelik’in “PKK içerisinde hala faal olduğunu ve sorumluluk düzeyinde çalışmalar yürüttüğünü” iddia ederek, Çelik hakkında 2 yıl 8 ay ceza talebinde bulundu.

Paech’in talebi reddedildi

Almanya’nın tanınan bilim insanlarından Norman Paech’in davaya bilirkişi olarak katılma talebi reddedilirken, mahkeme başkanı hukukla ilgili yapısal sorunların ve çözümlerin kendileri tarafından uygulanacağını belirterek Paech’i dinleme gereği duymadıklarını belirtti. Savcı ise okuduğu mütalaada Mustafa Çelik’in “PKK içerisinde aktif siyaset yürüttüğünü ve bunun da Alman ana yasasına göre suç teşkil ettigini” ileri sürdü.

Belçika kararı bizi bağlamaz!

Belçika mahkemelerinin PKK hakında verdiği “terörist değil, savaşan taraf” kararının kendilerini bağlamadığını öne süren savcının PKK’yi terörize eden suçlamaları dikkat çekti. Türk devletinin Kürdistan’da yürüttüğü kirli savaşa ve katliamlarına değinme gereği duymayan savcı, yaşananların tüm sorumlusu olarak PKK’yi gösterdi. Çelik’in yaşadığı ağır sağlık sorunlarını da görmezden gelen savcı, Alman anayasasının 129/a ve b maddeleri kapsamında 2 sene 8 ay ceza talebinde bulundu.

Çelik’in sonrası duruşması 14 Eylül Pazartesi günü saat 10.30 da görülecek.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.