Çin’den kıtalararası SİHA

Dünya Haberleri —

.

.

  • Çin, 10 bin kilometre menzilli Wing Loong-3 SİHA’sını Uluslararası Havacılık fuarında tanıttı, 16 farklı füze ve bomba taşıma kapasitesine sahip.

Çin’in Guangdong eyaletindeki Zhuhai liman şehrinde düzenlenen Uluslarası Havacılık ve Uzay Fuarı'nda ilk defa tanıtılan Wing Loong-3 adlı İHA/SİHA, 24 metreyi geçen kanat uzunluğuyla maddilerinden farklı. 

Baş tasarımcı Zhou Yi, uzun mesafe takip ve keşif görevlerinin yanı sıra acil müdahale gerektiren hedeflere saldırıyla uzun süreli hava devriyeleri gibi kıtalararası görevleri gerçekleştirebileceğini de söylediği SİHA’nın 10 bin kilometre menzilli olduğuna vurgu yaptı.

Hem sivil hem askeri amaçlı

Çok yönlü çalışma için dizayn edilen özelliklerini anlatan Zhou, askeri çalışmalara ek olarak SİHA'nın atmosferik ölçüm ve acil kurtarma gibi sivil görevlerde de yer alacağını belirtti.

Wing Loong-3'ün 16 farklı füze ve bomba taşıma kapasitesi olduğu ifade edildi. Bunlar arasında PL 10E gibi havadan havaya füzelerin de yer almasıyla İHA, diğer drone ve helikopterlere karşı da saldırı düzenleyebilecek.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'ndan (PLA) emekli Albay Yue Gang, bu özelliğin SİHA'nın kendisini savunma kapasitesini de artırdığını belirtti. Gang, diğer Wing Loong modellerine kıyasla son tanıtılan aracın, daha fazla yük taşıyabildiğini ve çok daha uzun menzilli görevlerde kullanılabileceğini söyledi.

Savaşların seyrini belirleyecek

SİHA'nın radarsavar füzeleri, güdümlü kayma bombası ve sonar şamandırası gibi farklı silahları taşıyabileceği de aktarıldı.

Zhou, 40 saate yakın uçuş süresine sahip SİHA'nın en kısa zamanda aktif şekilde kullanılmaya başlanacağını söyledi.

Üretici firma Çin Havacılık Sanayii Kurumu'nun (AVIC) Wing Loong-3 modelinin seri üretiminin yapılabilmesi için çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi. AVIC, daha önceden ürettiği Wing Loong serisi İHA'ları 11 farklı ülkeye ihraç ediyor.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Jersualm Post'ta yayımlanan haberde, Çin'in yeni dev İHA'sının gelecekteki hava savaşlarının yönünü belirleyebileceğine dikkat çekildi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.