Covid-19'a bağlı ölümler 4 milyonu aştı

Dünya Haberleri —

6 Temmuz 2021 Salı - 15:20

  • Dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 milyonu aşarken, vaka sayısı ise 185 milyona yaklaştı.

 

Çin’in Wuhan kentinden 2019 sonlarında ortaya çıkan ve kısa zamanda dünya geneline yayılan koronavirüs pandemisinde hayatını kaybedenlerin sayısı 4 milyonu geçti, vaka sayısı ise 180 milyona ulaştı. Kimi ülkelerin vakaları raporlamaması ve verilerini paylaşmaması nedeniyle gerçek ölüm oranının resmi rakamların çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Vaka sayısı tablosuna bakıldığında 35 milyon kişinin virüse yakalandığı ABD listenin ilk sırasında yer alıyor. Yaklaşık 700 bin can kaybıyla ölümlerin en fazla görüldüğü ülke yine ABD oldu. Salgın ile en fazla boğuşan ülkelerin başında gelen Hindistan’da ise 31 milyon kişi virüse yakalandı, 400 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Hindistan ayrıca Covid-19’un Delta varyantının merkez üssü durumunda. Bu ülkeyi ölüm ve vaka oranlarıyla Brezilya takip ediyor. 19 milyon vakanın 500 binden fazla ölümün yaşandığı ülkede, koronavirüse karşı yeterli önlem almayan Bolsonaro hükümeti eleştirilerin odağında bulunuyor. Brezilya’da hem tedbirlerin yetersizliği hem de aşı alımında yaşanan yolsuzluk nedeniyle Devlet Başkanı Bolsonaro karşı  ülke geneline yayılan protesto gösterileri düzenleniyor ve istifası isteniyor.

Avrupa kıtasında ise vaka sayısının en yoğun görüldüğü ülkelerin başında Fransa geliyor. Şimdiye kadar 5 milyon 780 binden fazla vakanın ve 111 bin ölümün tespit edildiği ülkeyi İngiltere ve İtalya takip ediyor. Almanya’da ise vaka sayısı 4 milyona yaklaşırken, can kaybı 91 binin üzerine çıktı.

Avrupa ülkelerinde genel korona tedbirleri kademeli olarak gevşetildi. Hollanda, 1 Temmuz itibariyle AB dışındaki ülkelerde iki doz aşı olanlar için seyahat yasağını kaldırdığını açıklamıştı. İngiltere ise 19 Temmuz’dan sonra fiziksel mesafe kuralı ve maske zorunluluğunu kaldırmayı planlıyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.