Dağlardakiler için direnelim

Diaspora Haberleri —

15 Mayıs 2022 Pazar - 21:30

BERLİN

BERLİN

  • Berlin’de işgal karşıtı yapılan gösteriye katılan Kürtler ile dostlarının mesajı “işgale ve ihanete karşı dağlardakiler için direnelim” oldu.

ERDAL BAZ/BERLİN

Türk devletinin 17 Nisan’da Güney Kürdistan’da PKK’ye yönelik KDP’nin işbirliğiyle başlattığı işgal operasyonlarına karşı Kürdistanlılar bulundukları her yerde alanlara çıkarak tepki vermeye devam ediyor. 

Almanya’nın başkenti Berlin’de KON-MED, YJK-E ve Defend Kurdistan öncülüğünde toplanan Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin KDP işbirliğiyle başlattığı operasyonları protesto etti. Potsdamer Meydanı’ndan başlayan yürüyüşe binlerce kişi katıldı. Yürüyüşte halk işgale ve ihanete karşı “Kürdistana kimyasal saldırıları durdurun” pankartları ve "Kurdistane Bipareze (Kürdistanı Savun)”, "Keine deutche Panzer für Erdoğans Kriege” dövizlerini taşırken, sık sık "Bijî Serok Apo", "Bijî Berxwedana Gerila", "Bijî Berxwedana Zape”, “Yaşasın Evrensel Dayanışma” sloganları attı. Kortejde şarkılar söyleyip saz çalan sanatçılar direniş ezgileriyle yürüyüşe katılanları coşturarak renk kattı. 

Aysel Doğan unutulmadı

Kitle Kürt siyasetçi Aysel Doğan’ın cenazesinin Dersim girişinde Türk polisi tarafından engellediğini duyduğunda sık sık “Şehîd namirin” sloganları attı. 

Gençlerin coşkusu dikkat çekti

Gençlerin coşkusu yürüyüş boyunca dikkat çekti. Gençler, hep bir ağızdan “Çerxa Şoreşê” marşını ve “Bijî Serok Apo” ve “Bijî PKK” sloganları attı. Alman polisi ise gençlere saldırarak en az 9 kişiyi gözaltına aldı. Kitlenin tepkisi üzerine polis gözaltına alınanları bırakmak durumunda kaldı. 

Mela Salih Tori 

Gerilla’nın yanındayız

Dini kıyafetleri ve bayrağıyla yürüyüşe renk katan Demokratik İslam Kongresi (CÎK) üyesi Mela Salih Tori işgal saldırılarının 15 Şubat Komplosu’ndan sonraki en büyük tehlike olduğunu belirtti. Tori, “Türk devleti kirli savaşını işbirlikçisinin eliyle bugün Güney Kürdistan’da yürütüyor. Gerilla buna karşı direnerek, onurumuzu, namusumuzu, toprağımızı koruyor. CÎK olarak gerillamızın ve Önderliğimizin yanındayız” dedi.