Davası öncesi tehdit mesajı

.

.

  • Deniz Poyraz davasının görüldüğü İzmir’de bir saldırganın tüfekle adliye önüne gelmesine dair açıklama yapan HDP MYK, “Bu saldırgan ile vekillerimizi tehdit eden kişi arasında bir bağ var mıdır” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), İzmir İl Örgütleri’ne yönelik ırkçı saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davanın duruşması öncesi İzmir Adliyesi’nde yaşanan saldırı girişimine dair yazılı açıklama yaptı. 

HDP Basın Büro tarafından paylaşılan açıklamada, “Katliamın gerçekleştirildiği günden bugüne, bu saldırının planlı ve örgütlü olduğunu, azmettirenlerin ve planlayanların bilinerek karanlıkta bırakıldığını, katilin korunup kollandığını ve bu güvenle hareket ettiğini, devlet içindeki odakların kaos planları peşinde olduklarını her fırsatta söyledik” denildi.

Bugün yeni bir felaketin eşiğinden dönüldüğüne dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Duruşma öncesinde İzmir Adliyesi önüne il ve ilçe yöneticilerimiz, siyasi parti ve STK temsilcileri, milletvekilleri didik didik aranarak alınırken, elinde uzun namlulu silah olan bir şahıs arama noktalarından rahatça geçmiş, adliye önüne girmiş ve yeni bir saldırı girişiminde bulunmuştur.
 
Tehdit mesajı atıldı
 
Bugünkü saldırı girişiminden önce 17 Haziran günü sabah saatlerinde Akın Akgöz isimli bir şahıs, milletvekillerimize ‘… Siz İzmir Adliyesi önünde toplanın, biz de bir kardeşimizi canlı bomba olarak yollayıp…’ vb. şeklinde açık tehdit mesajları göndermiştir. Biz, bu şahıs ve tehditleri hakkında ilgili mercileri dün sabah uyardık. Bu saldırı girişimi bir kez daha ilk günden beri dile getirdiğimiz iddialarımızı doğrulamıştır.
 
Neden bu kadar rahat?
 
Bir kez daha iktidara, İçişleri Bakanlığı’na ve İzmir Emniyeti’ne soruyoruz: Bu saldırgan ile vekillerimizi tehdit eden kişi arasında bir bağ var mıdır? Bu saldırgan ile Deniz Poyraz’ı katleden kişi arasında bir bağ var mıdır? Bu saldırgan da önceki katil gibi aynı odaklar ve çeteler tarafından eğitilmiş midir?  Bu saldırgan da Deniz Poyraz katliamını gerçekleştiren güçler tarafından mı organize edilmiştir? Bu saldırgan da partimize karşı harekete geçirilen katliam hücrelerinin bir üyesi midir? Bu saldırgan o kadar yoğun önlemlere rağmen adliye binasına bu kadar rahat nasıl yaklaşabilmiştir?

Kararlı ve net bir şekilde belirtelim ki, bu tür saldırılarla bizleri yıldıramazsınız. Gücümüzü halklarımızdan, demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesi veren milyonlardan alıyoruz. Bizler katillerden ve arkasındaki karanlık odaklardan, demokratik siyaset ve hukuk zemininde hesap sormaya devam edeceğiz.

Bu kaos planlarını birlikte durdurabiliriz. Susmayın, gelişmeleri görmezden gelmeyin, karanlık odakların planlarına teslim olmayın.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.