‘Deprem sarstı, Türk devleti öldürdü’

Yurt Dışı Haberleri —

26 Şubat 2023 Pazar - 16:30

Foto: Deniz Babir /  Stuttgart

Foto: Deniz Babir / Stuttgart

  • Mereş merkezli deprem sonrası yaşanan rantçılığı kınayan Kürtler Avrupa’da yine meydanlardaydı. Kurdistanlılar hem yardım kampanyaları ile yaraları sarmaya çalışıyor hem de rantçı, ırkçı politikalara karşı meydanlara çıkıp protesto gösterisi düzenliyor.
  • Kurdistanlıların hafta sonu yaptıkları eylemlerde yardımlara el koyan ve depremzedelere ulaşmasını engelleyen Türk devleti protesto edildi. Yardımların Heyva Sor a Kurdistanê üzerinden yapılmasının önemine dikkat çekildi. 

Türk devletinin depremde yaşanan yıkım ve trajediye rağmen ırkçı politikalarında ısrar etmesi Avrupa’nın bir çok kentinde yapılan gösteriler ile protesto edildi. Almanya, Hollanda ve Kıbrıs’ta yapılan yürüyüş ve gösterilerde Kurdistanlılar ve dostları yardım kampanyalarına destek çağrısı yaptı, Türk devletinin depremzedeler için toplanan yardımlara el koymasını kınadı. 

Kurdistani partiler ve ADGB Stuttgart’ta yürüdü

Almanya’nın Stuttgart kentinde Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) ve Kurdistani partiler öncülüğünde Lautenschlager’de bir araya gelen eylemciler, yapılan saygı duruşu ardından yürüyüşe başladı. Kortejin önünde “Deprem sarstı, Türk devleti öldürdü” pankartı taşıyan kitle, ellerinde depremde yaşanan yıkımı anlatan pankart ve dövizlerle Rotebühlplatz’a kadar sessiz yürüyüş yaptı. Rotebühlplatz’ta yaktıkları mumlarla depremde yaşamını yitirenleri andı.

Eylemde ADGB ve Kurdistani partilerin ortaklaşa hazırladığı bildiri okundu. Depremzedelerle dayanışma çağrılarının yapıldığı eylemde, tüm yardımların Heyva Sor a Kurdistanê üzeri yapılmasına dikkat çekildi.

Foto:M. Zahit Ekinci / Hamburg

Deprem değil devlet zulmü vurdu

Hamburg Altona’da bir araya gelen kitle sessiz yürüyüş yaptı. ADGB temsilcisi sanatçı Leman Stehn, “Faşist AKP iktidarı on binlerce insanın ölümüne sebep oldu. Depremin ilk gününden itibaren halkın yardımına yine emekçi insanlar koştu” dedi.

Yürüyüşe katılanların arasında Maraş Elbistanlı Haşim Aygün’ün köyünde 40 kişi yaşamını yitirmiş. Aygün, “Geçmişe ait ne varsa enkaz altında kaldı. Devlet ilk günde müdahale etseydi böyle olmazdı. İnsanlar inançları ve etnik kökenleriden dolayı ayrımcılığa maruz kaldı” dedi.

Adıyamanlı Yusuf Birtane de birçok yakınından hala haber alamadığını belirterek şunları söyledi: “Adıyaman adeta bir harabe olmuş. Deprem değil bizi en çok zamanında gelmeyen yardım ve adete ölmemize seyirci kalan devlet zulmü vurdu”

Antep İslahiyeli Fadime Yavuz’da ablası, yeğeni olmak üzere 5 yakınını kaybetmiş. Geçen yıl annesini yitirdiğini söyleyen Yavuz, “Acılarımız bitmiyor, yeğenim daha yeni üniversiteye başlamıştı” diye konuştu. Yürüyüş, kentin Sternschanze semtinde sona erdi.”