Dernek yönetimleri gençleşmeli

Yurt Dışı Haberleri —

Kürt dernek seçimleri

Kürt dernek seçimleri

  • Almanya’nın Hamburg, Bremen, Darmstadt ve Fransa’nın Marsilya kentlerindeki Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (DKTM) kongrelerini gerçekleştirerek yönetimlerini yeniledi. Meclislerde gençlerin olmaması, ana dilin kullanılmaması, üye sayılarının düşüklüğü öne çıkan eleştiriler arasındaydı. 

Almanya’nın Hamburg kentindeki DKTM 7. olağan kongresini yaptı. HDP Hakkari eski Milletvekili Nihat Akdoğan örgütlü yaşamın gerekliliğine vurgu yaparak, DKTM’lerin bu konudaki rolü ve önemine değindi. Kongreye katılan Almanya Kürdistanlı Topluluklar Konfederasyonu (KON-MED) Eşbaşkanı Engin Seven konuşmasında KDP ve Türkiye arasındaki işbirliğine işaret ederek, “Bizler biliyoruz ki ihanetin panzehiri öz savunma ve örgütlülüktür. Bizler de meclislerimizin çatısı altında örgütlenerek ve kenetlenerek ihanet çizgisini boşa çıkarabiliriz” dedi. 

40 bin Kürdistanlı var
Yürütülen tartışmalarda Hamburg’da yaklaşık 40 bin Kürdistanlının yaşadığı belirtilerek, DKTM’ye bağlı meclislerin toplumun ihtiyaçlarını karşılamada rollerini oynamada ciddi eksiklikler yaşadığı vurgulandı. Derneklerin üye sayılarının azlığı, ana dil çalışmalarının eksikliği, kadın ve çocuklara yönelik özgün projelerin olmaması, kitle çalışmalarından kopulması gibi eleştiriler öne çıktı.
Kongrede yapılan seçimde yeni dönem Hamburg DKTM eşbaşkanlığına Murad Omurca ve Xece Munzur seçildi.

Türkçe siyaset yapılıyor!
Bremen’de ise Brati Meclisi 10. kongresini gerçekleştirdi. Kongreya Star Avrupa Temsilcisi Zozan Derik konuşmasında KDP ihanetine dikkat çekerek, “KDP tarih boyunca olduğu gibi ihaneti tekrarlıyor. Kürt halkı KDP olmadan Ulusal Kongre’yi toplayıp kendi yolunu çizmelidir” dedi.

Kongreye sunulan çalışma raporunda meclisin eksikliklerine vurgu yapılarak, “Özellikle kültür ve sosyal alanlarda komisyonlarımız halka ulaşmada yetersiz kaldı. Bu eksiklerimiz yeni dönemde yapacağımız çalışmalarda bize yol gösterecek” vurgusu yapıldı. PYD Rojava Meclisi Üyesi Bavê Osman her yıl raporlar ve sonuç bildirgelerinin Türkçe yapılmasını eleştirerek “Kürtçe yapılmalıdır” dedi. 

Önce ailemizden başlayalım
Gençlere dönük çalışmaların olmadığı eleştirisi yapılırken söz alan meclis üyesi “Devrimin öncüsü kadınlar ve gençlerdir diyoruz ama içimizde bir tane bile genç yok. Hiçbirimizin çocuğu gelmiyor.  Meclisin gençliğe odaklanması gerekiyor. Her arkadaşın da ailesini örgütlemesi gerekiyor. Kendi çocuğunu örgütleyemeyen toplumu da örgütleyemez” dedi.

Eşbaşkanlığa Xezal Yalçın ve Sait Bilgin seçildi. Xezal Yalçın, “Yeni süreçte çalışmalara dört elle sarılıp üzerimize düşen misyonu oynayacağız” dedi. 

Darmstadt DKTM ise 13. kongresini gerçekleştirdi. Meclis çalışmalarının masaya yatırıldığı kongrede yeni dönem eşbaşkanlığa Feleknaz Şahin ve Nadir Bingöl seçildi.

Fransa’nın Marsilya kentinde de Demokratik Toplum Meclisi 9. kongresini yaptı. 101 kişilik meclis çalışanı ile yoluna devam edecek DTM’nin yeni eşbaşkanları ise Mukaddes Polat ve Doğan Çelik. HABER MERKEZİ 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.