Dersim'de toplu mezar yerleri haritalandırılıyor

11 Nisan 2021 Pazar - 13:55

  • Dersim 1937-1938 tarihinde yapılan katliamların yerleri ile ilgili yapılan video çalışması “Türkiye Kültürleri” Youtube kanalında yayınlandı. 

 

Friedrich Ebert Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen “Dersim 1937-1938 Saha Çalışması Pilot Projesi” (Haziran-Eylül 2020) kapsamında hazırlanan çalışma Kemerê Arey (Halvoriye/Karşılar Köyü), Koo Spi/Beyaz Dağ (Zımeq/Çığırlı Köyü), Kırniga Khali (Kırnige/Buzlupınar Köyü), Serkemer/Derê Xezani (Dervişcemal Köyü) ve Deşt/Geyiksuyu katliam yerlerini kapsıyor.

Çalışmada örnek olarak ele alınan beş toplu katliam yeri ve buralarda yaşanılanların yanı sıra diğer tüm katliam vakaları ile yerleri detaylı biçimde araştırılacak.

Araştırma Bilgi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Bülent Bilmez ile Cemal Taş'ın yönetiminde ve Dr. Esengül Ayyıldız'ın koordinatörlüğünde gerçekleşecek.

Yayınlanan video çalışması, araştırma ekibinin belirlediği katliam yerlerinin ziyareti sırasındaki anlatımlarından oluşuyor. 

“Dersim 1937-38 Katliam Yerleri ve Toplu Mezarlar Haritalandırma ve Envanter Projesi” sürecinde elde edilecek bulgular, akademik-bilimsel süzgeçten geçirildikten, yazılacak kitaplar ve interaktif internet sitesi aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılacak.  DERSİM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.