Dersim Kültür Festivali Frankfurt'ta

Yurt Dışı Haberleri —

  • 12. Dersim Kültür Festivali 3-4 Haziran tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleşecek. Elde edilecek gelir ise tutsak ailelerine aktarılacak.

“Soykırıma Karşı Birlikte Direnerek Kazanacağız” sloganı ile yapılacak festival Am Römerhof 9, 60486, Frankfurt adresinde bulunan Rebstockpark’ta yapılacak. 2022 yılının Koçgiri Soykırımın 100’üncü yıldönümü nedeniyle Koçgiri’de katledilenlere adanacak. 

Festivalin startı 3 Haziran’da “Soykırım Devam Ediyor” başlığıyla yapılacak olan panele Zeynep Dersim, Sedat Ulugana ve Hasan Hayri Ateş konuşmacı olarak katılacak. Aynı gün Pir Ali Bali, Narin Ana, Pir İbrahim Kete, Didar Ana, Pir Rıza Yağmur, Sakine Ana, Kadın Zakirleri Serap Mutlu Barak ve Ebru Doğan’ın yer alacağı Muhabbet Cemi ile yapılacak. 

Festivalin ikinci gününde “1994 Dersim Köy Yakmaları” belgesel filmi gösterilecek. Festivalin kültür ve müzik programı Alevi inancına uygun Gulbang ile açılacak. Festivale Stêra Müzik Topluluğu, Grup Munzur, Beser Şahin, Lale Koçgün, Mikail Aslan, Doğan Çelik, Levent Özdemir, Serhad Med ve Varvara Dersim Halk Oyunları yer alacaklar.  

 Festivalde yazarların okuyucu ile buluşması için de özel bir çadır olacak. Çocuklar için çeşitli etkinliklerin olacağı festivale de ayrıca resim sergisi de yapılacak.

FRANKFURT