Devlet gözetiminde esrar ticareti

Toplum/Yaşam Haberleri —

Esrar tarlaları / Amed

Esrar tarlaları / Amed

  • Amed'in son yıllarda en büyük sorunlarının başında gelen uyuşturucu kullanımı 12 yaşın altına indi. Kentte esrar ekim alanları olarak karakolların sorumluluk sahaları kullanılırken satımı ve dağıtımı yine devlet yetkilileri eliyle gerçekleşiyor.

YILMAZ KAYA/AMED

Amed'de esrar ekimi, satışı ve kullanımı her geçen gün katlanarak büyüyor. Devlet her yıl gazeteciler eşliğinde esrar ekilen tarlalara operasyon yapıldığı görüntüleri yayınlansa da, esrar ekimi ilçe jandarma karakolunun sorumluluk sahası içindeki köylerde ve arazilerde yapılıyor.

Türkiye'de yasalara göre uyuşturucu imal, ithal ya da ihraç edenlere 20 yıldan 30 yıla kadar, ticaretini yapanlara 10 yıldan 20 yıla kadar, kullanımını kolaylaştıran ya da özendiren kişilere 5 yıldan 10 yıla kadar, kullanan ya da kullanmak için bulunduranlara ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile para cezası uygulanıyor. Ancak bu derece ağır ceza uygulamasına rağmen Kurdistan'da uyuşturucu ticareti ve kullanımının önüne geçilmiyor, geçilmek istenmiyor.

 

 

Baro, 13 bin 956 kişiye avukat atadı

Amed Barosu Eylül ayında yayınladığı raporda, uyuşturucu satımının ve kullanımının sayısındaki artışı gözler önüne serdi. Hazırlanan raporda, Baro'nun son 4 yılda aralarında 12 yaşından küçük çocukların ve kadınların da bulunduğu 13 bin 956 kişiye ücretsiz avukat atadığı kaydedildi. Barodan yardım almadan, kendi imkanları ile avukat tutanlar da eklendiğinde sayı belirtilenin kat be kat üzerine çıkıyor.