Deprem kurbanları unutulmadı

Hatay anma

Hatay anma

  • Hiçbir tedbir almayan, sonrası da hızlı, etkili ve yeterli müdahalede bulunmayan AKP-MHP yönetimindeki Türk devletinin felakete dönüşmesine neden olduğu 6 Şubat depreminin yıl dönümünde, kurbanlar anıldı
  • İktidar, bazı yerlerde anmaları yasakladı, güç gösterisi yaptı, hizmet tekeliyle tehdit etti. Buna rağmen açıklama, meşaleli ve sesiz yürüyüşler yapıldı. Acı ve öfkenin hakim olduğu anmalarda, “Unutmadık” denildi.

ERDOĞAN ALAYUMAT / HATAY

Merkez üssü Mereş’in Bazarcix (Pazarcık) ilçesi olan 7.8 büyüklüğündeki depremin üzerinden tam bir yıl geçti. 7.8'lik depremin yaşandığı saat olan 04.17'de, depremden etkilenen Hatay, Mereş, Semsûr, Meletî, Kilis, Osmaniye, Adana, Dîlok, Amed ve Riha’da anma programları yapıldı. Depremde hayatını kaybedenler, açıklama, meşaleli ve sesiz yürüyüşler gibi etkinliklerle anıldı.

Türk hükümetinin açıklamasına göre 22 bin kişinin yaşamını yitirdiği Hatay’daki anma, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eşbaşkanı başta olmak üzere, bileşen partiler ve temsilcileri, partilerin milletvekilleri, birçok sivil toplum örgütü ve depremzede halkın yoğun katılımıyla düzenlendi.

 

 

Saatler 04.17’yi gösterdiğinde

Gece boyunca sokaklarda olan on binlerce kişi, saatler 04.17’ye yaklaştığında yavaş yavaş kent merkezine doğru dört koldan yürümeye başladı. Kentte iki ayrı anma programı, aynı saate yapıldı. Hatay Valiliği tarafından resmi anmaya CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Lütfü Savaş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca katıldı. Valiliğin etkinliği 6 Şubat depremlerinde yıkılan tarihi Meclis binası önünde yapıldı.

Devletin etkinliğinde devlete tepki

Onlarca kişi bu etkinliğe katılırken, depremde geç müdahale eden iktidara tepkilerini alkışlayarak, ıslık çalarak ve yuhalayarak gösterdi. Hatay Valisi konuşma yaptığı sırada etkinliğe katılan halk “Devlet neredeydi. Neden gelmedi”, “Depremde bizi yalnız bırakanlar buraya gelip bizi tehdit edemez”, “Tehdit edenlere oy yok” diyerek Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Vali, konuşması boyunca yuhalandı.

Sağlık Bakanı kaçtı

Sahneye çıkmaya hazırlanan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya tepki gösteren yurttaşlar, Fahrettin Koca’nın konuşmasına izin vermedi. Koca, polis ve yakın korumaları tarafından apar topar alandan çıkarıldı.

CHP’ye de tepki

Kitlenin diğer tepkisi de CHP’ye oldu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in alana geldiği sırada mevcut belediye başkanı Lütfü Savaş’ın yeniden kentte aday gösterilmesine tepki gösterildi. “Deprem sırasında halkı yalnız bırakan bir belediye başkanı istemiyoruz” diyen yurttaşlar, Özel’i yuhaladı. Alana gelen CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş’a da tepki gösteren halk, “Ne yüzle buraya geldin. Depremde neredeydin. Senin yüzünden canımızdan olduk. Artık seni istemiyoruz” diyerek alandan uzaklaşmasını istedi. Tepkilerin büyümesi üzerine Savaş, alandan apar topar çıkmak zorunda kaldı.

Devrimciler dört koldan yürüdü

Kentteki ikinci anma, Yunus Emre Parkı’nda gerçekleştirildi. 6 Şubat Depremi Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen on binler, kentin çeşitli noktalarında toplanarak ellerinde meşaleler ile anmanın yapılacağı yere yürüdü. “Unutmak, affetmek yok” pankartının taşındığı yürüyüşe DEM Parti Eşbaşkanı Tülay Hatimoğlları, çeşitli sendika temsilcileri, sivil toplum kurumları ve binlerce kişi katıldı. Sessiz gerçekleşen yürüyüşte yurttaşlar, tütsü ve reyhan yaprakları taşıdı.

 

 

Hatay’da devlet hala yok

Yunus Emre Parkı’nda toplanan kitleye seslenen DEM Parti Eşbaşkanı Tülay Hatimoğulları, “Aradan bir yıl geçmesine rağmen devlet hala yok. Hayata devam etmeye çalışan insanlar hala acılar içinde kıvranıyor. Cumhurbaşkanı ‘biz Hatay’a bilerek ve isteyerek yardım göndermedik’ demiş oldu. Halkların ve inançların yan yana yaşadığı bu kadim kent ölüme terk edildi. Asla unutmayacağız, unutturmayacağız” diye konuştu.