Devrim gurur kaynağımızdı

Yurt Dışı Haberleri —

Devrim Kavak Avrupa’da bir çok merkezde anıldı

Devrim Kavak Avrupa’da bir çok merkezde anıldı

  • Medya Savunma Alanları’nda 2019 yılında şehit düşen HPG gerillası Devrim Kavak (Şoreş Amed) için İsviçre’nin Solothurn kantonuna bağlı Gerlafingen kentinde dün anma töreni düzenlendi. 

CİHAN ÖLMEZ / GERLAFINGEN

Azad Kavak şehit ağabeyi Devrim Kavak’ın anmasında yaptığı konuşmada “O bizim gurur kaynağımızdı” dedi.
İsviçre Şehit Aileleri Kurumu (KOMAW), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve İsviçre Kürt Toplum Merkezleri (CDK-S) tarafından düzenlenen anmanın yapıldığı salona, Şoreş Amed’in yanı sıra Kürt Özgürlük Hareketi’nde uzun yıllar mücadele veren babası Cemal Kavak ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları asıldı. Anmaya Almanya ve İsviçre’nin birçok kentinden yüzlerce Kürdistanlı katıldı.

Ömrünü mücadeleyle geçirdi
Saygı duruşuyla başlayan anmada Kavak ailesi adına Devrim Kavak’ın kardeşi Azad Kavak konuştu. Abisinin aynı zamanda yoldaşı olduğunu söyleyen Azad Kavak, "Ömrünü, zamanını ailesinden daha fazla mücadele içerisinde geçirdi" dedi. Devrim’in henüz çocuk yaşta düşman gerçekliğini tanıdığını anlatan Azad Kavak, çocuk yaşta gözaltına alındığını, cezaevine girdini ve yönünü dağlara çevirdiğini söyledi. Abisinin her zaman mücadeleyi büyütmek istediğini vurgulayan Kavak, “Bizim için gurur kaynağıdır" dedi. 

Babamızın yolundayız
"Büyük emek verdi, kendini zindanla sınırlı tutmak istemedi. Bizimle yaptığı görüşmede bir gün mutlaka zindandan çıkacağını söylüyordu" diyerek, bunu başardığını sözlerine ekledi. 
Azad Kavak, abisinin en büyük arzusunun Sur direnişine katılmak olduğunu da sözlerine ekledi. Kavak konuşmasını, "Babam Şehid Cemal Kavak bu mücadeleye başladığında biz çocukları da bu mücadelenin parçası haline geldik. Aile olarak her zaman mücadele içinde yer almaya devam edeceğiz" diyerek tamamladı. 

Direniş dağlarda sürüyor
Anmada konuşan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar ise başta Kavak ailesi olmak üzere tüm Kürt halkına başsağlığı diledi. Devrim gibi şehitlerin mücadeleyi büyüttüğünü vurgulayan Aydar, Devrim’in uğruna canını feda ettiği direnişin halen Kürdistan dağlarında sürdüğünü belirtti. 

Saldırı hazırlığı yapılıyor
Türk devleti ve KDP işbirliğiyle gelişen saldırılara da dikkat çeken Aydar şöyle konuştu: “Düşmanın kapsamlı hazırlıkları var. Herkesin bu gerçekliğe göre hareket etmesi gerekir. Elimize ulaşan bilgiler var. Türk devleti ve KDP’nin Iraktaki seçim sonrasında PKK gerillalarına saldıracağı yönünde inandırıcı kaynaklardan bilgi aldık. Biz gerçekleri halkımızdan saklamak istemiyoruz. KDP’nin bu pozisyonda olmasını istemezdik. Bu gerçekleri ifade ederken elbette zorlanıyoruz. Ama KDP daha öncede Türk devletinin saldırılarına öncülük etti. KDP düşmana yardım etmeseydi bugün çok farklı bir yerde olabilirdik.”

Devrim derin izler bıraktı
Anmada konuşan Kürt siyasetçi Adil Botan da "Devrim yeni dönemin PKK militanıdır. Çok derin izler bırakmıştır. Büyük bir mücadelesi var" derken, TJK-E adına konuşan Zozan Serhad ise Kavak ailesinin Kürt Özgürlük Mücadelesi’nde büyük bir direniş gösterdiğini vurguladı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.