Devrimcilere 129 a/b faşizmi

Diaspora Haberleri —

28 Temmuz 2020 Salı - 16:19

  • Müslüm Elma'nın tutuklu ve 9 devrimcinin ise tutuksuz yargılandığı TKP-ML davasında karar açıklandı. 10 sanık hakkında 2 yıl 9 ay ila 6 yıl 6 ay arasında değişen cezalar verildi.

PERVİN YERLİKAYA

Türkiye Komünist Partisi-Marksist Leninist (TKP/ML) Münih Davası’nda karar duruşması dün görüldü. TKP/ML üyesi ve yöneticisi olmakla yargılanan sanıklara Alman ceza yasasının 129 a/b maddesine dayanılarak 10 sanık hakkında 2 yıl 9 ay ila 6 yıl 6 ay arasında değişen cezalar verildi.

Karar duruşması öncesi Münih Eyalet Mahkemesi önündeki Nymphenburger Strasse’de dün sabah saatlerinde bir eylem gerçekleştirildi. Eyleme Partizan, ATİK, Özgür Gelecek, AGEB, DKTM, KCDK-E, Sara Kadın Komünü, MLKP, MLPD, ADHK, Yeni Kadın, Alınteri, YG, İnternasyonal Bündnis gibi birçok grup yer aldı. Eylemde konuşan kurum temsilci ve yöneticileri, mahkemenin Türk devleti işbirliği ile yaptığını, özgür düşüncelerin yeşertilmemesi için duruşmaların yapıldığı vurgulandı. Eylemde sık sık 'Yaşasın devrimci dayanışma' sloganları atıldı.

Onlarca yıl ceza verildi

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde, TKP/ML’ye 'destek vermek', 'örgüt üyeliği' ve 'örgüt yöneticiliği' iddiasıyla yargılanan 9 devrimci tutsak farklı tarihlerde görülen duruşmalarda şartlı tahliye edilmiş, savcı şartlı tahliye edilen devrimcilere 3 ila yaklaşık 7 yıla varan cezalar istemişti. Müslüm Elma’nın ise tutukluluğunun devamına karar verilmişti.

Dünkü karar duruşmasında mahkeme tarafından Müslüm Elma’ya 6 yıl 6 ay, Seyit Ali Uğur, Erhan Aktürk 4 yıl 6 ay, Deniz Pektaş’a 5 yıl 6 ay, Sinan Aydın, Banu Büyük avcı 3 yıl 6 ay, Haydar Ben, Musa Demir’e 3 yıl 4 ay, Mehmet Yeşilçalı ve Sami Solmaz’a 2 yıl 9 ay ceza verildi.

İşbirliği ile teslim edildiler

Almanya ve Türkiye’nin işbirliği ile 15 Nisan 2015 tarihinde Almanya, Yunanistan, İsviçre, Fransa’da eşzamanlı yapılan bir operasyonda Müslüm Elma ve 9 arkadaşı gözaltına alınarak Almanya’ya teslim edilmişti. Duruşmalar 17 Haziran 2016 tarihinde Münih Eyalet Mahkemesi’nde başlamıştı.

Türkiye yetmedi Almanya da esir aldı

Almanya’da faşist Türk devletiyle yapılan işbirliği nedeniyle Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimcilere “129 a ve b” maddesiyle hukuksuz bir şekilde cezalar veriliyor.

TKP-ML davasında 6 yıl 6 ay ile en ağır cezayı alan Müslüm Elma, faşist 12 Eylül askeri darbesi döneminde Diyarbakır 5. Nolu zindanında ağır işkencelere maruz kalmıştı. Cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamalara ve işkencelere karşı 1983 ve 1986'da gerçekleştirilen açlık grevi ve ölüm oruçlarında yer alan Elma,  1996 ve 2000 yıllarında Türkiye cezaevlerinde gerçekleştirilen açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine de katıldı. 22 yıl boyunca zindanlarda esir tutulan Müslüm Elma’nın ciddi sağlık sorunları bulunuyordu.

Müslüm Elma, Almanya’da yaklaşık beş yıldır 129b maddesinden tutuklu bulunuyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.