Doğu Akdeniz’de Türkiye’den geri vites

Dünya Haberleri —

13 Eylül 2020 Pazar - 16:00

  • Doğu Akdeniz’de Türk devletinin hidrokarbon enerji kaynaklarının araştırılması amacıyla peş peşe Navtex ilan etmesi ardından Yunanistan ve Kıbrıs ile yaşadığı kriz, Türk devletinin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i geri çekmesi ile sonuçlandı.

Türkiye sondaj faaliyetleri için Doğu Akdeniz’e gönderdiği Oruç Reis gemisini Antalya’ya çekti. Türkiye’nin bölgede peş peşe Navtex ilan etmesi Yunanistan ve Kıbrıs ile büyük kriz yaşamasına neden olmuş, Türkiye’nin bu faaliyetleri “yasa dışı” olarak tanımlanmıştı. Sondaj faaliyetleri nedeniyle Türk devletine yaptırım uygulanması sık sık gündeme gelmişti. Sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Antalya’ya demir atması NATO bünyesinde başlayan müzakereler sonrasında gerçekleşti. Yunan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, geminin geri çekilmesini “pozitif bir sinyal” olarak ele aldı.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ne Oruç Gemimizin, ne ona refakat eden donanma ordumuzun faaliyetlerinden en küçük bir geri adım atmayacaktır. Tam tersine bu bölgede hakkını ve hukukunu koruma konusunda çok daha kararlı hareket edecektir. Bundan sonrasını düşünecek ve ortaya çıkacak sonuçlara katlanacaklar Navtex ilan ettiğimiz bölgede karşımıza çıkacak olanlardır" şeklinde konuşmuştu.

ATİNA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.