Salih Cizîr ve Dr. Hüseyin Dortmund’da anıldı

Diaspora Haberleri —

26 Haziran 2022 Pazar - 19:15

.

.

  • Kayıp ve Şehit Aileleri Derneği (KOMAW), Türk devletinin 5 Haziran 2021’deki hava saldırısında şehadete ulaşan Salih Cizîr (Hasan Adır) ve Dr. Hüseyin için bugün Almanya’nın Dortmund kentinde kitlesel bir anma töreni düzenledi.

DENİZ BABİR/DORTMUND

Çok sayıda siyasetçi ve kurumun katıldığı anmada Salih Cizîr’in ailesi de hazır bulundu. Anmaya Almanya’nın bir çok şehrinde yaşayan Kürdistanlılar katılım gösterdi. Katılanlar arasında Kürt siyasetçi Faysal Sarıyıldız, Almanya Kürdistanlı Topluluklar Konfederasyonu (KON-MED), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E),  Ezidi Dernekleri Birliği Merkezi (NAV-YEK) Kürdistan İslam Toplumu (CÎK), Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi’nden (KCDK-E) temsilciler katıldı.

Cizîr’in ailesine “Şahadet sicili” teslim edildi
Şehitler için saygı duruşu ile başlayan anmada KOMAW, Cizîr ailesine şehit Salih Cizîr’in şahadet sicilini (Şehadetname) teslim etti. Bu sırada duygulu anlar yaşayan Cizîr ailesinden Salih Cizîr’in eşi ve yol arkadaşı Süphiye Adır kısa bir konuşma yaptı. Anmanın açılış konuşmasının ardından şehit yakınları sahneye alındı ve aileyi temsilen Hasan Adır’ın (Salih Cizîr), kız kardeşi Nuşîn İmret  bir konuşma yaptı. İmret’in konuşması sırasında, salonda ‘Şehit namirin’ sloganları atıldı.

Şehitlerin takipçileriyiz
Daha sonra KOMAW adına bir konuşma yapan yönetim kurulu üyesi Ali Konkurd, “Önderliğimiz şehitleri ele alırken ‘Şehitler benim için her şeydir, emektir, dürüstlüktür, bağlı kalmaktır” diyor. Bu temelde şehitler bizim onurumuzdur. Salih heval ve Dr. Hüseyin şehitler kervanına katıldı. Bizler de bu yolun takipçileriyiz” dedi.

Yolunuz yolumuzdur
Şehit Dr. Hüseyin’in ailesi ve çocukları tarafından anma etkinliğine gönderilen mesajı okundu. Mesajda, “Bugün aile olarak bütün yüreğimizle sizin yanınızdayız. Yolunuz yolumuzdur. Tarifi çok zor bir duygudur. Bizler onu çok sevdik ve tanıyan herkes de onları çok sevdi. Onlara yaraşır bir duruş sergilemek boynumuzun borcudur. Kendimizi bildik bileli onları, Dr. Hüseyin’i özledik, hep özleyeceğiz” vurgusu yapıldı.

Şehitlerimiz değerimizdir
KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, “Şehitlerimiz bizler için ayrı bir değer ve öneme sahip. Çünkü şehitler söz konusu oldu mu Önderlik felsefesi esastır. Bu anlamda Salih hevalin de tek amacı “Önderliği” özgürleştirmekti” ve bu uğurda şehit oldu” dedi. 
TJK-E adına bir konuşam yapan, Jînda Pazarcık ise,“Adır ailesi geçmişten günümüze kadar Kürt Ulusal hareketi içerisinde bedel vermiş bir aile. Salih heval Almanya’da aktif çalışmalarda yer aldığında, Alman devleti ona adeta teslimiyeti dayatmaya çalıştı, ve bu dayatmaları kabul etmeyerek cezaevine girmeyi göze aldı. Çünkü o bir onur mücadelesi veriyordu. Bizler Kürt kadın haraketi olarak söz veriyoruz, bu davayı amaca götüreceğiz” dedi. 

Hayallerini gerçekleştireceğiz
Daha sonra Kürt siyasetçi Remzi Kartal ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar’ın mesajları okundu. Salih Cizîr ve Dr. Hüseyin’in ailelerine başsağlığı dilenen mesajda, Kürdistan’ın onursal mücadelesini bir ömür sırtlayan her iki kahraman şehidimize sözümüzdür ki, bu hayallerini gerçekleştireceğiz” denildi. 

İhanet karşılıksız kalmadı
Aile adına söz alan yeğeni Çekdar Botan ise yaptığı konuşmada, “Şehit Salih dayım olabilir ama biz hep iki yoldaş olarak kaldık. Sevenleri ona yapılan ihaneti karşılıksız bırakmadı ve hakettiklerini buldular. Bu mücadele bütünlüğünün bizler için çok derin bir anlamı var. Zap direnişinde şehit olan tüm yoldaşlarımız için direnişlerini devam ettireceğiz” dedi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.