Dostları Robert’le vedalaştı

Dünya Haberleri —

12 Ekim 2020 Pazartesi - 23:00

  • Dostları ve yoldaşları, yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerek 21 Eylül’de hayatını kaybeden Robert Jarowoy için “veda yürüyüşü” gerçekleştirdi.

M. ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

Hamburg’da Pazar günü dostları ve yoldaşları Robert’in yılarca siyaset yaptığı Altona Belediyesi önünde toplandıklarında herkesin Robert’e ait bir hatırası olduğunu öğreniyoruz. Sağanak yağan yağmura rağmen yüzlerce insan Robert Jarowoy’a karşı son görevini yerine getirmek için hüzünlü bir bekleyiş içerisinde. 1980’de PKK’nin önder kadrolarından Hüseyin Çelebi vasıtasıyla Kürdistan Özgürlük Mücadelesi ile tanışan Robert, 67 yıllık ömrünün 40 senesini mücadele ile dolu dolu geçirdi.

Büyük kayıp

Robert’i uğurlamaya gelenler arasında her kesimden insanlar vardı. Altona semtinde onu tanımayan yok gibi. Yürüyüş kortejinin geçtiği her sokakta insanlar Robert’in fotoğrafını birbirine gösteriyor. Robert'in evinin yakınlarında bulunan bir restorantta garsonluk yapan Sarah, onun sık sık kendileriyle sohbet ettiğini ve vefatının semt için büyük bir kayıp olduğunu belirtiyor.

Kürtlerin şövalyesi

Robert ile 10 yıldan fazla aynı kulvarda siyaset yapan Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir ise Robert’in bir şövalye ruhuna sahip olduğunu belirterek son nefesine kadar Kürt halkının yılmaz bir savunucusu olduğunu ve ondan çok şey öğrendiğini söylüyor.

Yaşamın hakkını verdi

Komşuları Yaser ve Berivan Irmak çifti ise Robert’in yaşamın hakkını veren bir insan olduğunu belirterek, ölümünden çok büyük bir üzüntü duyduklarını belirtiyor.

Yürüyüş korteji Robert’in evinin önüne geldiğinde birçok insanın, kapının önüne çiçek koyarak mum yaktıklarına şahit oluyoruz. Öyle ki sanki her an kapı açılıp Robert onları kucaklıyacakmış gibi kapının eşiğinde bekliyorlar.

Ak saçlı bilge

Robert, ak saçlı bir bilgeydi. 67 yıllık yaşamında birçok acıya maruz kalsa da, bunların devrim ve sosyalizm uğrunda verilmiş bir bedeller olduğunu biliyordu. Hep güler yüzlü, hep yardım sever bir insan olarak herkesin yüreğinde yer edindi. İlerlemiş hastalığına rağmen yapılan eylem ve etkinliklerde yer almayı kendisine bir görev biliyordu.

Heval Robert’e veda

Her sokakta onun ayak izlerine rastlamak mümkün. Adeta yaşadığı mahalle olan Altona ile özdeşleşmiş. Yıllarca burada yaşayan insanların mutlu ve kaliteli bir yaşama sahip olabilmeleri için mücadele etmiş. Uzun yıllardır onu tanıyan Kürt siyasetçi Yüksel Koç konuşmasında "Robert Heval" dediği Jarowoy’un sadece Kürt Özgürlük Mücadelesi’nin değil, ezilen ve zulme uğrayan herkesin yoldaşı olduğunu söylüyor.

Yürüyüş boyunca sağanak yağış eşliğinde Koma Berxwedan’ın şarkıları yankılanıyor Altona sokaklarında. Yaşarken Kürt halkının mücadelesi ile kol kola yürüyen Robert, son uğurlamada dahi bu kültürün taşıyıcılığını yapıyor.

Gülen yüzüyle aramızda

Yürüyüşün son bulduğu Kemal-Altun Platz’a geldiğimizde Robert’in gülümseyen fotoğrafları bizi karşılıyor “bakın sizden önce geldim” dercesine. O, yaşamı boyunca hep aceleciydi. Hep bir yerlere yetişme telaşındaydı.

Vefatından bir kaç gün önce kendisini ziyaret ettiğimizde çok sevinmişti. Çok az bir ömrü kaldığını söylüyordu. Kandil ziyaretinde çektirdiği fotoğrafları bize verirken “bunların kıymetini iyi bilin, bunları iyi saklayın” demişti. Ölümün kendisini korkutmadığını, tam tersine hayat arkadaşı Beate'ye kavuşacağı için mutlu olduğunu söylüyordu.

Yaşamı dolu dolu geçen Robert, ardında derin izler bırakarak aramızdan ayrıldı. Ne mutlu bize ki onu tanımışız.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.