Dünya'dan Kısa Haberler

Dünya Haberleri —

.

.

  • Frankfurt’ta Rojava paneli  
  • Ukrayna Andriyivka’yı aldı
  • İsrail, Tartus ve Hama’yı vurdu

Frankfurt’ta Rojava paneli  

Frankfurt'ta "Rojava’da öldürücü su kıtlığı - Silah su " başlıklı bir panel düzenleniyor. Panel, Frankfurt Kobanê şehirleri Dostluk Derneği tarafından 17 Ekim Pazar günü 16:00’da yapılacak. 
Kurdistan, Suriye ve Orta Doğu’ya ilişkin araştırmalar ve belgelerin sunulacağı, moderatörlüğünü Medico International Ortadoğu Sözcüsü Anita Starosta’nın yapacağı panelde Kültür ve Sosyal antropoloğu Şermin Güven, Sosyal ve Ekolojik Araştırmalar Enstitüsü (IISOE) Su ve arazi kullanımı bölümü direktörü Dr. Robert Lutkemeier, Frankfurter Rundschau Gazetesinin Ortadoğu muhabiri ve uzman fotograf Philippe Pernot, Mezopotamya Ekoloji Hareketi'nin kurucularından çevre mühendisi Ercan Ayboğa yer alacaklar.  
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'nin komün yönetimleri ve çevre dairesi eşbaşkanı Cihad Omar’ın açıklamasının da yer alacağı panel 17 Eylül Pazar günü saat 16:00'da, Saalbau Volkshaus Enkheim, Borsigallee 40, 60388 Frankfurt am Main adresinde gerçekleşecek. FRANKFURT

Ukrayna Andriyivka’yı aldı

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Donetsk bölgesindeki Andriyivka köyünü Ukrayna güçlerinin Rus güçlerinden geri aldığını duyurdu. Köy taraflar arasında çok kanlı çatışmaların yaşandığı Bahmut kentinin güneyinde yer alıyor.
Ukrayna ordusu bugün yaptığı açıklamada birliklerinin, aylarca kuşatma altında kaldıktan sonra Mayıs ayında Rus güçlerinin eline geçen doğu şehri Bahmut yakınlarındaki bir köyü ele geçirdiğini duyurdu. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'ndan sabah saatlerinde yapılan açıklamada, Rus tarafının önemli kayıplar verdiği ve teçhizat kaybına uğradığı, Ukrayna birliklerinin ise bazı bölgeleri tahkim etmeyi başardığı öne sürüldü. Genelkurmay Başkanlığı "Saldırı operasyonları sırasında Donetsk bölgesindeki Andriyivka'yı ele geçirdiler" dedi.
Andriivka köyü, geçen yıl Şubat ayında Rusya'nın geniş çaplı saldırısını başlatmasından bu yana en kanlı savaşın yaşandığı Bahmut'un güneyinde yer alıyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ayrıca Bahmut'un güneyindeki Klishchiivka köyü yakınlarında da "kısmi başarı" elde edildiğini de iddia etti.
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve diğer Ukraynalı yetkililer üç aydır devam eden karşı taarruzun çok yavaş olduğunu ve stratejik hatalar yapıldığı yönünde Batı ülkelerinden gelen eleştirileri reddediyor. KİEV

İsrail, Tartus ve Hama’yı vurdu

İsrail medyası, Tartus ve Hama kırsalına gerçekleştirilen iki füze saldırısına ilişkin bilgileri sızdırdı. Saldırıların, Hama’nın güneyinde İran ve Hizbullah milislerine yönelik tek bir operasyonun parçası olduğu bildirildi.
Bu yılın başından bu yana gerçekleşen 28. saldırıda İsrail, Suriye kıyısındaki Tartus civarına düzenlenen benzer füze saldırısından birkaç saat sonra, Hama’nın güneyindeki Bilimsel Araştırma Merkezi hedef alındı.
Edinilen bilgiye göre, İsrail’in fırlattığı füzelere güvenli geçiş sağlamak amacıyla, Tartus’ta hava savunma bataryası vurularak bir radar devre dışı bırakıldı.
Hama’daki yerel kaynaklara göre, hava saldırılarında Tartus kırsalındaki Deyr al-Hacar ve el-Camasa köyleri arasında İran ve Hizbullah milislerinin kullandığı askeri üs ile Hama şehrinin güneyindeki 47. Tugay’ın yakınlarındaki noktalar hedef alındı. TEL AVİV

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.