Dünya Gündemi'nden kısa kısa

Dünya Haberleri —

.

.

  • Binlerce çete serbest
  • Uzayda iş birliği
  • Burkina Faso'da vahşet
  • Alman büyükelçi bakanlığa çağrıldı

Binlerce çete serbest

Haiti’nin başkenti Port-Au Prince’te silahlı çeteler, hapishane basıp 4 binden fazla mahkumu serbest bıraktı. Mahkumların firarı ardından ülke genelinde olağan üstü hal ilan edildi. Hapistekiler arasında, 2021’de Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise’nin öldürülmesiyle suçlanan çete üyeleri de bulunuyordu. Başbakan Ariel Henry’nin devrilmesini amaçlayan çeteler, başkent Port-au-Prince’in % 80’ini kontrolleri altında tutuyor. Şiddet olaylarındaki son artış, geçen Perşembe günü Başbakanın Nairobi’ye gidip, Haiti’ye Kenya öncülüğündeki bir uluslararası gücün konuşlandırılmasını görüşmesiyle başladı.

Silahlı gruplar birleşti

Koordineli bir saldırı ilan eden “Barbekü” çetesi lideri Jimmy Cherizier, başbakanın devrilmesi için grupları birleştirdi. Başkent Port-au-Prince’teki bazı katliamların arkasındaki isim olduğu düşünülen polis memuru Cherezier, “Başkent ve çevre bölgelerdeki silahlı gruplar birleşmiş durumda” dedi.

Orduyu yardıma çağıran Haiti Polis Sendikası’nın bir gün boyunca çatıştığı hapishane pazar günü düştü. Reuters, aralarında Cumhurbaşkanı Moise’ye yönelik suikast nedeniyle hapse atılan Kolombiyalı eski askerlerin de bulunduğu 99 mahkumun, çapraz ateşte ölme korkusuyla hapishanede kalmayı seçtiklerini açıkladı.

Haiti’deki şiddet, Cumhurbaşkanı Moise’nin öldürülmesinden sonra iyice arttı. Moise’nin yerine kimse geçmedi ve 2016’dan bu yana seçim de yapılamıyor. Siyasi uzlaşmaya göre 7 Şubat’a kadar seçilmemiş Başbakan Henry görevi bırakacak ve seçime gidilecekti. Ama bu ikisi de gerçekleşmedi. PORT-AU-PRINCE

 

* * *