Dünyadan kısa kısa

Dünya Haberleri —

27 Nisan 2022 Çarşamba - 17:15

.

.

  • Marsilya’da evler basıldı
  • Rusya gazı kesmeye başladı
  • 4 ayda 52 aktivist katledildi
  • Suu Kyi’ye yolsuzluktan hapis 
  • Tunus’ta 4 Türk gemici tutuklandı

Marsilya’da evler basıldı

Fransa’nın Marsilya kentinde iki gün üst üste Kürdistanlıların evleri basıldı, 2 kişi gözaltına alındı. 26 Nisan Salı günü sabaha karşı iki ayrı adrese eş zamanlı yapılan baskında, evlerin kapıları kırıldı, eşyalar dağıtıldı. ‘Teröristsiniz’ denilerek hakarete uğrayan ve şiddet uygulanan 2 Kürdistanlı gözaltına alındı. Dün ise aynı soruşturma kapsamında bir Kürdistanlının daha evi basıldı. Evde bulunamadığı için gözaltına alınamayan Kürdistanlının ifade vermeye gideceği bildirildi. Gözaltına alınan 2 kişi ise 14. Bölge Karakolu’nda tutuluyor.

MARSİLYA

 

Rusya gazı kesmeye başladı

Rus enerji şirketi Gazprom, rubleyle ödeme yapmayı reddeden Bulgaristan ve Polonya’nın gazını herhangi bir ön bildirim yapmadan aniden dün kesti. Polonya, Rus gazına yüzde 53 oranında, Bulgaristan ise yüzde 90 oranında bağımlı. Polonya devlet gaz şirketi PGNiG, tedarik kesintisini sözleşme ihlali olarak nitelendirdi ve gaz arzını eski seviyesine getirmek için adımlar atacağını belirtti. Bulgaristan ise alternatif kaynaklar bulacaklarını söyledi. Avrupa Birliği’nden ise “şantaj” tepkisi geldi. Açıklamada, “Bu senaryoya karşı hazırlıklıydık" denildi.

MOSKOVA

 

İsrail’den Şam’a hava saldırısı

İsrail, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarına dün sabaha karşı hava saldırısı düzenledi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), saldırıda beşi Suriye askeri, dördü ise İran bağlantılı gruplara mensup toplam 9 kişinin öldüğünü açıkladı. Saldırılarda da çoğu İran’la bağlantılı gruplara ait en az 5 tesisin hedef alındığını ve mühimmat depolarının tahrip edildiğini bildirdi. Suriye devlet haber ajansı SANA ise bazı askeri noktalara düzenlenen hava saldırısında 4 askerin hayatını kaybettiği, üçünün yaralandığını geçti.

ŞAM

 

4 ayda 52 aktivist katledildi