Ebrahim’i idama göndermeyin

Diaspora Haberleri —

16 Aralık 2020 Çarşamba - 16:40

  • Rojhilat Kürdistan'ından Ebrahim Abdi Jenekanlo, İran devletinin zulmü nedeniyle Almanya'ya sığınma başvurusunda bulundu. Başvurusu reddedilerek sınır dışı cezaevine konulan Ebrahim, 10 gün içinde sınır dışı edilmek isteniyor. 

Ülkesinde şartlı tahliye ile serbest bırakılan Makuyegavalı Ebrahim’in kardeşi 26 yıldır İran’da cezaevinde kalıyor. Diğer erkek kardeşi gördüğü işkence nedeniyle felç kaldığı için tahliye edildi. Annesi de zindanda ağır işkence gördü, serbest bırakıldıktan sonra işkencelerden kaynaklı yaşamını yitirdi.

Gazetemize bilgi veren bir yakını "Eğer Ebrahim geri gönderilirse, idam edilecek" diyerek, sınır dışının durdurulmasını istedi. Avukatı Necdal Dişli, sınır dışını durdurmak için mahkemeye başvurdu. Ancak Almanya Fedaral Göçmen Dairesi (BAMF) mahkeme kararından önce Ebrahim’i sınır dışı etmek istiyor. 

Tercüman Yûnis Behram da Ebrahim’in sınır dışının idam ile sonuçlanacağı endişesini paylaştı. Federal Meclis’te yer alan Yeşiller Partisi grubuna dilekçe verdiklerini belirten Behram, partinin dış politika sözcüsü İranlı Omid Nouripour ile görüşeceklerini ve konuyu parlamentoda da gündeme getirmeye çalışacaklarını söyledi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.