Ekvador’da direnenler kazandı 

Dünya Haberleri —

.

.

  • Ekvador'da yaklaşık 2 haftadır hükümeti protesto eden çoğunluğu yerli binlerce kişi anlaşmayla istediklerini alınca gösterileri sonlandırdı.

Ülkede iki kez OHAL ilan edilmesine neden olan gösterilerde 6 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından kilise temsilcileri araya girerek taraflar arasında anlaşma yolunu açtı. Akaryakıt ve gıda fiyatlarındaki zammı protesto eden yerliler, hükümetle imzalanan anlaşma sonrası başkent Quito’dan ayrıldı. 

Hükümet sözler verdi
Anlaşma kapsamında OHAL’in kaldırılması, benzin fiyatlarında galon başına 15 sent indirime gidilmesi, temel gıda maddelerine erişim, güvenlik sorunlarının çözülmesi ve diğer hizmetlerin iyileştirilmesine yönelik sözler verildi. Gösterilerin hedefindeki Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso ise Twitter paylaşımında, "Ülkemizde barış var, grev sona erdi. Şimdi birlikte bu barışı ilerletmeye, herkesin iyiliği ve esenliği için fırsatları dönüştürme görevine başlıyoruz" dedi.

Ne olmuştu?
Başta yerliler olmak üzere binlerce kişi, eğitime daha fazla bütçenin ayrılması, akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi ve gıda fiyatlarının kontrol altına alınması gibi taleplerle hükümeti 18 gün boyunca protesto etmişti. Lasso hükümetine karşı düzenlenen gösterilerde 1'i asker 6 kişi hayatını kaybederken, 500'den fazla eylemcinin yaralandığı belirtilmişti. Lasso ise gösterileri, hükümetine yönelik ‘darbe girişimi’ olarak değerlendirmişti. QUİTO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.