Erdoğan’a muhalefet Paris’te de yasak!

Diaspora Haberleri —

14 Haziran 2022 Salı - 16:45

Hasan Kilis

Hasan Kilis

  • Fransa’da 20 yıldır işçi olan Hasan Kilis’in oturumu ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘Erdoğan’a hakaret etmek’ suçlamasıyla Türkiye’de hapis cezası aldığı için iptal edildi. 

SELMA AKKAYA/PARİS

Türkiye’de ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘Erdoğan’a hakaret' ettikleri gerekçesiyle binlerce kişiye dava açılırken, bu davalar sınırları aşarak Avrupa ülkelerine kadar yayıldı. Davaların bir mağduru da 20 yıldır Fransa’da işçi statüsünde yaşayan Hasan Kilis. Muhalif bir Kürt olan Kilis’in Türk pasaportuna konsolosluk tarafından el konulunca, oturum izni iptal edildi. Gerekçe ise ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Erdoğan’a hakaret etmek’ iddiasıyla Erzurum Karayazı’da yargılandığı davadan aldığı 20 yıllık ceza. 

Gıyaben yargılandı

Avrupa’da katıldığı çeşitli protesto gösterileri ve facebook paylaşımları gerekçe gösterilerek Türkiye’de Kilis hakkında dava açılmış ve gıyabında yargılanmış. 2015 yılında Karayazı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma açılan Kilis için sayısız arama kararı da çıkartılmış. 2018’in Temmuz ayında ise Karayazı Sulh Ceza Mahkemesi davayı sonuçlandırarak gıyabında Kilis’e 20 yıl hapis cezası vermiş.

Kararı tesadüfen öğrendi

Kilis’in 5 yıl boyunca hapis cezası aldığından haberi dahi olmamış. Kilis, 2020 yılında oturum iznini uzatmak ve pasaportunu yenilemek için gittiği Paris’teki Türk Konsolosluğu’nda Türkiye’de yargılanıp ceza aldığını öğreniyor. Devamında pasaportuna el konulup, konsolosluk binasından kovuluyor. Fransa’nın tüm bunlara karşı yaptığı ise daha trajikomik.

İlticacısı da reddedildi

Fransa’da işçi oturumunun uzatılabilmesi için başvurucuların geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekiyor. Hasan Kilis konsoloslukta Türk pasaportuna el konulunca oturum iznini uzatamadı. İşçi oturumu elinden alınınca Kilis, Fransa’da kalabilmek için iltica başvurusu yapmak zorunda kaldı. Ancak Fransa Mültecileri ve Vatansız Kişileri Koruma Dairesi (OFPRA), Kilis’in başvurusunu “20 yıldır gitmediğin Türkiye’de ne tür siyasi faaliyet yürütmüş olabilirsin ki?” diyerek reddetti. Kilis ise karara itiraz etti. Şimdi dosyası üst mahkemenin önünde duruyor. 

OFPRA daha çok şaşırttı

Erzurum Karayazılı Kilis’in yüzüne; seçim mitingleri ve Kürdistanlıların yaptığı protesto gösterilerinden Yeni Özgür Politika gazetesi olarak aşinayız. Kilis aynı zamanda gazetemizin uzun yıllardır okurlarından biri. Yaşadıklarına dair gazetemize konuşan Hasan Kilis, Türkiye’den çok Fransa’nın kararının kendisini şaşırttığını belirterek, “20 yıldır Fransa’da yaşıyorum. Bu zaman içinde Türkiye’ye hiç gitmedim. Gıyabımda çıkan kararı ise tesadüfen konsolosluktan öğrendim. İşçi oturumum olduğum için Türk pasaportum elimden alındı. Avukatımın önerisi ile ceza aldığım için siyasi oturum izni için başvurdum. Mülteci dairesi OFPRA’nın ret kararı ise Türkiye’nin verdiği cezadan daha şaşırtıcı oldu” dedi.  

Yarın mahkemesi var

“Fransa, Türkiye’nin buradaki muhalif seslere tahammülü olmadığını anlamak istemiyor” diyen Kilis, “Mahkeme kararlarını ve tüm belgeleri sunmama rağmen OFPRA iltica talebimi reddetti. Ardından üst mahkemeye başvurdum. 16 Haziran’da (yarın) mahkemem var. Umarım Fransa bu yanılgıdan vazgeçer” diye konuştu. 

Bakanlık sorgu bürosuna dönüştü 

Fransa’da Kilis gibi onlarca Kürt yurtsever aynı uygulamaya maruz kalıyor. Son yıllarda siyasi iltica oturumuna sahip birçok kişi sosyal medya paylaşımlarında ‘Erdoğan’a haraket’ ettikleri ileri sürülerek Türk devletinin talebi üzerine Paris’teki İçişleri Bakanlığı’na çağrılıp sorgulanıyor. Bu kişilerin arasında Fransa’da doğup büyüyen gençler de 30 yıldır siyasi mülteci olanlar da var. Tüm bunlar ise eşitlik, adalet ve düşünce özgürlüğünden söz eden Fransa’nın söz konusu Kürtler olunca Türk devletiyle işbirliği yapmaktan ve Erdoğan’ın sorgu bürosuna dönüşmekten imtina etmediğini gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.