Eyalet başkentine girdiler

Dünya Haberleri —

Myanmar'da darbe karşıtı güçler

Myanmar'da darbe karşıtı güçler

  • Darbecilere karşı üçlü ittifak olarak da anılan Halk Savunma Güçleri (PDF) başlattığı “Operasyon 1027” ile ilerleyişini sürdüren devrimci güçler Loikaw kentine girdi. 

Operasyon güçleri Myanmar’ın askeri darbe ile iktidara gelen ordusuna karşı geniş çaplı askeri harekat başlatmıştı. Son iki hafta içerisinde orduyu bir çok eyalette gerileten Ulusal Birlik Hükümetinin askeri güçleri cuntacıları ilk defa bir eyalet başkentinden çekilmeye zorluyor. 

Evimize dönmek için
Darbe karşıtlarının kurduğu Ulusal Birlik Hükümeti'nin (NUG) silahlı kanadı Halk Savunma Güçleri'nin (PDF), Tayland sınırındaki Karenni eyaletinin başkenti Loikaw'ı ele geçirmek için ilerlemeye devam ediyor. PDF lideri Lin Lin, savaşçıların çoğunun Loikaw'dan olduğunu belirterek, "Evimize dönmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ordu şu anda savunmaya çekildi, zayıfladılar" dedi.
Lin, yaklaşık 51 bin kişinin yaşadığı şehirdeki çatışmalardan binlerce sivilin kaçtığını söyledi. Lin Lin, ordunun sivillerin kaçmasını engellemek için yolları kapatmasına rağmen kentin yüzde 70'inin boşaltıldığını bildirdi. PDF'yle birlikte şehirdeki çatışmalara katılan Karenni Halkları Savunma Gücü'nün (KNDF) lideri Khun Bedu, Myanmar ordusundaki askerlerin şehirde köşeye sıkıştırıldığını savundu. Bedu, eyaletin başkentini ele geçirip cunta askerlerini de bölgeden atacaklarını söyledi.

Cunta geriliyor
Cunta lideri Genelkurmay Başkanı Min Ang Hlaing, çatışmaların zorlu geçtiğini kabul ederken, şehrin kontrolünün halen ellerinde olduğunu idda etti. Myanmar'da silahlı etnik grupların oluşturduğu Kardeşlik Birliği savaşçıları, orduya karşı 27 Ekim'de kapsamlı saldırılar başlatmıştı. İttifakta Ta'ang Ulusal Kurtuluş Ordusu, Arakan Ordusu ve Myanmar Ulusal Demokratik İttifak Ordusu yer alıyor.

100’den fazla karakol kaldırıldı
Birleşmiş Milletler verilerine göre, "Operasyon 1027" adı verilen saldırıların başından beri Myanmar'da en az 500 bin kişi yerinden edildi. Koordineli saldırılar genellikle Çin sınırına yakın Şan eyaletinde yoğunlaşırken, darbe karıştı güçler şimdiye dek bölgede 100'den fazla askeri karargah ve karakolu ele geçirdi.
Ulusal Demokratik İttifak Ordusu'nın sözcüsü Le Kyar Win, 26 Kasım'da Çin sınırındaki Kyin-San-Kyawt kapısını ele geçirdiklerini duyurmuş, ordu da açıklamayı doğrulamıştı. 
8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılmasının ardından ordu, 1 Şubat 2021'de yönetime el koymuştu. NUG'nin rakamlarına göre, darbeden bu yana yaklaşık 8 binden fazla kişi öldürüldü ve 60 bin kişi gözaltına alındı. LOİKAW

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.