F-35’e hücum

Dünya Haberleri —

F-35

F-35

  • Çekya ve Romanya ordusu, hava kuvvetlerini Türkiye’nin alamadığı F-35 çok fonksiyonlu savaş uçakları ile donatıyor. ABD savaş sanayisi bu alışverişten en az 12 milyar dolar kazanacak.

Rusya ve Çin etkisi ile tekrar bloklaşan devletlerden Batılı güçlere yakın olanlar ABD silahlarına yönelmeye devam ediyor. 5. nesil savaş uçakları arasında ilk sırada gösterilen, aktif radar donanımlı dike iniş ve kalkış yapabilen Amerikan Lockheed Martin firmasının ürettiği F-35 uçaklarını almak için Çekya ve Romanya son hazırlıklarını tamamladı. 

Çekya 24 F-35 alacak
Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova, basına yaptığı açıklamada, hükümetin 6,25 milyar dolar değerindeki F-35 savaş uçağı alımını onayladığını belirtti. Cernochova, bunun "ülke tarihinin bugüne kadar imzalayacağı en büyük savunma anlaşması" olacağını söyledi.
Toplamda 24 adet F-35 satın alınacağını aktaran Cernochova, ilk teslimatın 2029’da yapılmasının beklendiğini, tüm sevkiyatın 2035’e kadar tamamlanmasının öngörüldüğünü ifade etti. Cernochova, söz konusu savaş uçaklarının, ülkede halihazırda kullanılan İsveç yapımı Saab JAS 39 Gripen modeli uçakların yerini alacağını, F-35 anlaşmasının teknik işbirliğine ve savunma sanayisine yönelik 14 farklı projenin birlikte hayata geçirilmesini içerdiğini kaydetti.

Romanya 32 uçağa talip
Romanya Parlamentosu, Savunma Bakanlığı tarafından sunulan ve ülkenin hava savunmasını güçlendirmeyi amaçlayan kararı onayladı. Parlamento, 32 adet Lockheed Martin F-35A savaş uçağının ilk partisinin satın alınmasına ilişkin talebi kabul etti. 
Bu satın alma işlemi, tahmini maliyeti yaklaşık 6.5 milyar doları bulan büyük bir yatırımı temsil ediyor. Ayrıca, Bakanlık gelecekte 16 uçaktan oluşan üçüncü bir filonun satın alınma olasılığından da bahsediliyor.
Romanya Savunma Bakanı Angel Tilvar tarafından imzalanan belgede, "5'inci nesil çok fonksiyonlu F-35 uçaklarının tedarik programı çerçevesinde 32 adet F-35 uçağının satın alınmasına ilişkin anlaşmaların imzalanması prosedürünün başlatılması için Parlamentonun ön onayını talep ediyoruz" ifadeleri yer alıyor.
Bu tedarik programının birinci aşaması 2023 yılında başlayacak ve 6.5 milyar dolarlık tahmini maliyet, 32 adet F-35 uçağı, motorlar, başlangıç lojistik desteği, eğitim hizmetleri, uçuş simülatörleri ve havadan havaya ile havadan karaya mühimmat alımını içerecek.
Romanya Milli Savunma Yüksek Konseyi (CSAT), F-35 siparişini daha önce 11 Nisan 2023'te onaylamıştı. Şimdi, Parlamento onayının ardından ABD ile müzakerelerin 2024 yılında sonuçlandırılması planlanıyor ve Romanya, F-35A savaş uçaklarını 2032 yılına kadar operasyonel olarak kullanmaya hazırlanıyor. PRAG / BUKREŞ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.