Fransa ırkçılığa karşı yürüdü

Dünya Haberleri —

Fransa'da ırkçılık ve polis şiddeti protesto edildi

Fransa'da ırkçılık ve polis şiddeti protesto edildi

  • Fransa'nın farklı kentlerinde meydanlara çıkan halk ırkçılık ve polis şiddetine karşı gösteri düzenlendi. Paris en çok göstericiyle protestoların merkeziydi.

Fransa genelinde yapılan kitlesel gösteriler ile ülkedeki ırkçılık ve polis şiddeti protesto edildi. 100’den fazla işçi sendikaları ve siyasi parti gösterilerde, "Mülteciler, Müslümanlar, Romanlar ve oturum belgeleri olmayanlar fazladan değil. Fazladan olan ırkçılık" dedi. 

Polis şiddetine son ver
Binlerce kişinin yürüdüğü gösteriye sarı yelekliler, Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ) partili milletvekili Rachel Keke ve 2016'da jandarma aracında hayatını kaybeden Adama Traore'nin kız kardeşi Assa Traore de katıldı.
Polis şiddetinin ve ırkçılığın son bulması çağrısı yapan göstericiler ayrıca, kamusal özgürlüklerin korunması talebinde bulundu. Protestocular, faşizm ve polisi karşıtı sloganlar attı.
Göstericiler, "Mülteciler, Müslümanlar, Romanlar ve oturum belgeleri olmayanlar fazladan değil. Fazladan olan ırkçılık", "Irkçılığı ve polis şiddetini durdurun" yazılı pankartlar ve Fransa'da polisin karıştığı olaylarda hayatını kaybeden vatandaşların resimlerini taşıdı. PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.