Fransa Türkiye’deki vatandaşları uyardı

Dünya Haberleri —

27 Ekim 2020 Salı - 15:48

  • Fransa Dışişleri Bakanlığı, Paris’te tarih öğretmeni Samuel Patty’nin başının kesilerek öldürülmesi ardından başta Türkiye olmak üzere Arap ülkeleriyle yaşanan kriz üzerine bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarına güvenlik uyarısı yaptı.

 

Türkiye, Endonezya, Bangladeş, Irak ve Moritanya İslam Cumhuriyeti’nde yaşayan vatandaşlarına çağrı yapan Fransa, "daha dikkatli olmaları ve kalabalık yerlere girmeme” uyarısında bulundu.

Samuel Patty’nin radikal bir islamcı tarafından başının kesilerek katledilmesi ardından Fransa, cihadcı görüşleri ile bilinen derneklere operasyon yapmış, çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, radikal İslamcılara karşı yoğun bir mücadele vereceklerini belirtmiş, bu operasyon ve açıklamalar Türkiye ile krize yol açmıştı.

Her iki ülke arasında yaşanan gerginlik Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Fransa mallarına” boykot çağrısı yapması üzerine bir üst aşamaya vardı.

Fransa, Ankara Büyükelçisi’ni ülkeye çağırırken, bir çok Avrupa ülkesi Erdoğan’a tepki göstermişti. Dün ise Avrupa Birliği (AB) komisyonu Erdoğan'ın boykot çağrısının Türkiye'yi AB'den daha da uzaklaştırdığını söyledi.

PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.