Fransafrik’in sonu mu?

Dünya Haberleri —

3 Mart 2023 Cuma - 15:40

Emmanuel Macron, Ali Bongo Ondimba

Emmanuel Macron, Ali Bongo Ondimba

  • Sahraaltı Afrikası’nda dengeler yeniden şekillenirken Paris, Afrika’ya müdahale döneminin son bulduğunu, ‘tarafsız bir muhatap’ olacaklarını ilan etti. Ama kalıyoruz da dedi.  

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Orta Afrika ülkelerinden Gabon, Angola, Kongo ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ni kapsayacak ziyaretine başladı. ‘Afrika ülkeleriyle ortaklık vizyonunu’ denilen Fransa’nın Sahel bölgesi siyasetinin tanıtacak olan Macron ilk konuşmasını Gabon’un başkenti Libreville’de Fransız toplumuna yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı; “Fransafrik dönemi artık sona erdi. Fransa’nın sahip olmadığı niyetleri okuduğumda, duyduğumda ve gördüğümde bazen zihniyetlerin bizim kadar ilerlemediği hissine kapılıyorum” dediği konuşmasında içe sinmiş bir sömürge özlemi dikkat çekti.

Post-kolonyal ilişkiler değişiyor

Afrika’ya Fransız müdahalesi dönemine dair Gabon’da konuşan Macron, post-kolonyal ilişki biçimi olan ve ekonomik, diplomatik ve askeri alanlara Fransa müdahalesi olarak şekillenen Fransafrik döneminin bittiğini söyledi.

Fransız lider, “Fransa, başka yerlerde olduğu gibi Gabon’da da herkesle konuşan ve rolü iç siyasi anlaşmazlıklara karışmamak olan tarafsız bir muhataptır” diye ekledi.

Gabon muhalefeti, ülke seçimlere hazırlanırken, Macron’un bu ziyaretiyle Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba’ya desteğini göstermeyi amaçlamakla itham ediyor. Ancak Macron, kimseyi desteklemek için gelmediğini söyleyerek, “Sadece dostluğumu ve kardeş bir ülkeye ve insanlarına olan saygımı göstermeye geldim” vurgusunu yaptı.

Eskisi gibi olmayacak ama kalıyoruz

Fransa’nın lejyonlarının bir kısmını Burkina Faso’ya devretmesi ardından Elysee Sarayı’ndan, Batı Afrika’daki ‘arka odanın’ sona erdiğini açıklaması gelmişti. Macron, Fransız toplumuna hitaben konuşmasında, “Bu bir geri çekilme ya da ayrılma meselesi değil. Bilakis, ortak ülkelerin ihtiyaçlarını yeniden tanımlanması ve daha fazla işbirliği ve eğitim sağlanmasıyla başlayan bir uyum sürecidir” dedi.

Fransa ve Gabon tarafından Libreville’de düzenlenen Tek Orman Zirvesi’ni takiben, Macron, ister iklim, biyolojik çeşitlilik, ister 21. yüzyılın ekonomik ve endüstriyel zorlukları olsun, kıtanın ülkeleriyle dengeli bir ortaklık kurma ve ortak sorunlar üzerinde çalışma arzusunu yineledi. LİBREVİLLE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.