Fransız emekçiler hayatı durdurdu

Dünya Haberleri —

.

.

  • Fransa’da grev dalgası yayılıyor, enerji sektörünün ardından kamu çalışanları da iş bıraktı. Dünkü genel greve katılım oldukça yoğundu. Okullarda ders zili çalmadı, tren ile otobüsler kalkmadı, çöpler toplanmadı. İş bırakan emekçiler ise alanları doldurdu. 

SELMA AKKAYA / PARİS

Fransa’da petrol rafinerisi ve akaryakıt depolarında başlayan grevin ardından ulaştırma sektöründe çalışanlar ve öğretmenler daha fazla maaş talebiyle dün iş bıraktı. 
Grevi ilk başlatanlar Pazartesi gecesinden itibaren iş bırakan çöp toplama işçileri oldu. Kamu çalışanlarının da greve katılması nedeniyle başta okullar olmak üzere devlet dairelerinde işler önemli ölçüde aksadı. Paris'te ise gösterilerin ilk adresi sabah saatlerinde meslek liseleri oldu. Eğitimcilerin de dahil olduğu grev günü kreş kapıları tamamen kapanırken, ülkede liseler erken saatte eğitime ara verdi.

Otobüs ve trenler kalkmadı
Diğer taraftan ulaşım sektöründeki ulusal demiryolu şirketi SNCF’deki grev nedeni ile hem ulusal hem de uluslararası birçok sefer iptal edildi. Toplu taşıma hizmeti veren ulusal RATP şirketi işçileri de greve dahil olurken, otobüsler sabah saatlerinde hizmet vermedi. 

Ulaşım durdu, kuyruklar oluştu
Paris’te toplu taşıma grevler nedeniyle yüzde 60 oranında dururken, yollar toplu taşımaya alternatif olan bisikletlerle doldu. Akaryakıt zamlarını ve hayat pahalılığını protesto için yapılan grevle nedeniyle trafikte de uzun kuyruklar oluştu.
Hayatın durmasına yol açan grevlerde işçilerin yüzde 45 oranında iş durdurduğu diğer önemli bir sektör de enerji oldu. 

150 yerde gösteri vardı
Grevler nedeniyle geceden itibaren çalışma ve ulaşımda hayat dururken, ülke çapında 150 noktada yürüyüş ve mitingler yapıldı. Başta başkent Paris olmak üzere büyük kentlerdeki gösterilerin önünü alamayan polis ise eylemcilere karşı zaman zaman göz yaşartıcı gaz kullandı. 

CFDT hariç tüm sendikalar katıldı
Hükümete yakınlığıyla bilinen Fransız Demokratik İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CFDT) dışındaki tüm sendikalar ise greve katıldı. Grevi, İşçi Cephesi (FO), Solidaires, Fransız Ulusal Sendikası (FSU), Lise Öğrencileri Sendikası (FIDL), Ulusal Lise Hareketi (MNL) ve Üniversite Öğrencileri Sendikası (UNEF) ile birlikte Genel İş Konfederasyonu (CGT) organize etti.

Bu henüz başlangıç
Grevlerin Cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor. CGT ise yaptığı açıklamada “Bu henüz başlangıç, eylemlerimiz devam edecek" uyarısında bulundu. CGT, emekçilerin maaşlarına yüzde 10 oranında zam yapılmasını talep ediyor. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.