Frau Merkel’e ailelerden mektup

Dünya Haberleri —

15 Ekim 2020 Perşembe - 17:30

  • Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nde şehit düşen Alman devrimcilerin aileleri, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e mektup yazarak, "Türk devleti ile işbirliğine son ver" diye seslendi.

 

Kürdistan’da şehit düşen enternasyonal savaşçıların aileleri Anne ve Konrad Schneiderbanger, Michaela Hofmann-Umeh,  Katharina Riemer, Hans-Ulrich Panser, Ute Ruß ve Thomas Gedig, Almanya Başbakan’ı Merkel’e ortak bir mektup yazdı. Mektupta Türk devletine silah satışına son verilmesi ve Almanya’da yaşayan Kürtlere yönelik baskı politikalarından vazgeçilmesi istendi.

İnsanlık değerleri için…

Çocuklarının gönüllü olarak Kürdistan’da gittiğini, orada insanlığın ortak değerleri için özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatlarını kaybettiğini belirten aileler, Türk devletiyle iş birliğinin son bulmasını istedi.

Kürdistan’da son dönemlerde artan hak ihlalleri ve savaş suçlarına dikkat çeken aileler, Başbakan Merkel’den federal hükümetin Türkiye siyasetinde köklü değişiklikler yapmasını talep etti.

Alman devrimcilerinin aileleri, Türk devletine derhal kapsamlı bir silah ambargosu uygulaması gerektiğini ifade ederken, Almanya’da yaşayan Kürtlere yönelik devlet baskısının da son bulmasını istediler.

Belçika yargısının PKK’nin “terörist örgüt” olmadığına dair aldığı kararı Merkel’e hatırlatan aileler, Almanya’nın '90’lı yılların atmosferinden çıkarak Kürt siyasetini değiştirmesinin zamanının geldiğini ifade etti.

Unutulmasınlar diye…

Aileler son olarak Alman başbakanından Kürdistan’da şehit düşen çocuklarının unutulmaması ve isimlerinin yaşatılması için kamuoyuna açık yerlerde anıtların dikilmesini talep etti.

Uta Schneiderbanger 31 Mayıs 2005 günü Qalediz’de bir trafik kazası sonucu, Ivana Hoffman 7 Mart 2015’te Til Temir’de DAİŞ’le savaşta, Jakob Riemer 9 Temmuz 2018’de Çarçela’da Türk ordusunun hava saldırısında, Michael Panser 14 Aralık 2018’de Medya Savunma Alanları’na yönelik bombardımanda, ve Konstantin Gedig (Andok Cotkar) 16 Ekim 2019’da Serêkaniyê’deki hastaneye yapılan hava saldırısında şehit düşmüşlerdi.

ANF/BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.