Futbol takımları depremzedeler için koştu

Yurt Dışı Haberleri —

Dortmund turnuvası

Dortmund turnuvası

  • Almanya’daki Kürt ve Türkiyeli futbol takımları depremin yarattığı yıkımın yaralarını sarmak için turnuvalar düzenleyip yardım topluyor. Futbol takımlarının hem turnuva hem de dostluk karşılaşmaları ile karşı karşıya geldikleri maçların gelirleri deprem mağdurlarına ulaştırılıyor.  

ERKAN GÜLBAHÇE

Hessen eyaletinde Verbands liginden Hanau SC 1960 futbol takımı öncülüğünde Sg Brockstadt ve Türk gücü Friedberg, FC Giessen futbol takımlarının da katılımlarıyla depremzedeler yararına bir turnuva organize edildi. Hanau SC 1960 Başkanı Okan Sarı, turnuvadan elde edilen gelirle depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sunmayı hedeflediklerini belirterek, “Giriş ücretsizdi, yardım kutusuna bağışlar yapıldı. Aynı zamanda 50 euroluk yardım kartları dağıtıldı. Buradan elde edilecek 20 bin euro depremzedelere gönderilecek” dedi. 

 

Depremzedeler için karşılaşacaklar

Saarland eyaletindeki FC Kandil Saarbrücken futbol takımı ile FC Sarbrücken 2 takımı, 26 Şubat Pazar günü karşı karşıya gelecek. Maçtan gelecek tüm gelir ise depremzedelere ulaştırılması için Heyva Sor a Kurdistanê’ye bağışlanacak. FC Kandil Başkanı Mehmet Karaoğlan, “Bu maça önem veriyoruz, seyirci desteğinin de büyük olmasını bekliyoruz. Kurdistanlılar evlerinden getirdikleri yiyecek, içecekleri de depremzedeler için satacak. Maç boyunca farklı etkinliklerle bağışı büyütmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. 

Dostluk maçı 18 bin kişilik stadda

Schleswig-Holstein eyaletinde ise SV Azadi Lübeck, Alevi Kültür Derneği’ne bağlı AKM Lübeck ve Türkish Sv. takımlarıyla ortaklaşa Lübeck Allstars (Lübeck Şöhretler) takımına karşı 28 Şubat’ta dostluk maçı organize edildi. 18 bin kişilik Lübeck Stadı’nda oynanacak dostluk maçına giriş 5 euro olacak ve gelirler depremzedelere gönderilecek. Tertip Komitesi, Belediye Başkanı Jan Lindenau’nun da hazır bulunacağı karşılaşmayı Lübeck çevresindeki birçok futbol kulübünün destekleyeceğini bildirerek herkesi maça gelmeye ve depremzedelerle dayanışmaya çağırdı.