Gazeteci Ölmez hakkında dava

13 Nisan 2021 Salı - 19:32

  • Sokağa çıkma yasaklarına ilişkin verdiği demeçler gerekçesiyle gazeteci Cihan Ölmez hakkında dava açıldı. Savcı, Evrensel gazetesi ve Bianet’i “örgüte müzahir” ve “sözde yayın organı” olarak tanımladı. 

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ekim 2020’de “Gizli tanık ifadeleri” doğrultusunda başlattığı bir soruşturma kapsamında 151 kişi ile birlikte gözaltına alınan gazeteci Cihan Ölmez hakkında iddianame hazırladı. 2015 ve 2016 yıllarında Şırnak’ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve Türk devletinin terörü sırasında kentte olan Ölmez’in kimi basın yayın organlarına verdiği demeçleri sosyal medya hesaplarından paylaşması suçlama konusu yapıldı. Savcılık, Ölmez hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile iddianame hazırladı. Savcılığın hazırladığı iddianame Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

Evrensel ve Bianet ‘sözde yayın’!

Hazırlanan iddianamede Ölmez’in Evrensel Gazetesi’nde 25 Şubat 2016’da “DİHA Muhabiri Cihan Ölmez: Cizre’de gazeteciler şans eseri yaşıyor”, Demokrat Haber’de 8 Mart 2016’Da “Biz tarihe not düşüyoruz” ve Bianet’te 10 Ocak 2016’da “Cizre Muhabiri Cihan Ölmez: Gördüklerimden Sonra, Ben Eski Ben Değilim” başlıkları ile yayınlanan haberleri paylaşması suçlama konusu yapıldı.

İddianamenin değerlendirme bölümünde savcılık, Evrensel ve Bianet için “PKK/KCK terör örgütüne müzahir sözde yayın organları” tanımlaması dikkati çekti. Savcılık, sokağa çıkma yasakları döneminde yaşanan çatışmalara Ölmez’in “savaş benzetmesi” yapmasını da suçlama konusu yaparken, “(…) Yürütülen operasyonlar üzerinden katliam algısı oluşturarak, ayrıca yine aynı saikle argümanlar kullanarak terör örgütü ve terörizmi meşrulaştırmak maksatlı kimi demeçler verdiği” ifadelerini kullandı. Savcılık, haberlerde yer alan ifadeler ile Ölmez’in “Cebir ve şiddet içeren yöntemleri övdüğü” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Davanın ilk duruşması 13 Temmuz’da görülecek. ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.