Gençler Rheinmetall önündeydi

Diaspora Haberleri —

8 Eylül 2020 Salı - 23:01

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle "Önder Apo’nun özgürlüğü için, birlikte serhildan" şiarıyla düzenlenen Uzun Yürüyüş 5. gününde. Gençler, Almanya’nın en büyük silah üreticisi Rheinmetall önünde protesto eylemi yaparken, "Em dibêjin NA!" kampanyasının Avrupa ayağının startı da verildi.

PERVİN YERLİKAYA

Yürüyüşte yer alan TCŞ ve TEKO-JIN aktivisti gençler, Hannover’in Unterlüss kasabasında, Alman nazi devletinin toplama kamplarından birisi olan ve kasaba sakinlerinin de belli zamanlarda anma düzenledikleri yerde basın açıklaması açtı. Toplama kampında yaşamını yitirenler anıldı, Almanya’da artan ırkçılık kınandı. Ardından gençler Almanya’nın en büyük silah üreticisi Rheinmetall fabrikasına yürüdü. Fabrika önünde yapılan konuşmalarda Almanya’nın Türkiye’yle yaptığı silah ticareti protesto edildi. Rheinmetall Entwaffnen (Rheinmetall’i silahsızlandırın) aktivistlerinin de katıldığı eylemde sık sık "A Anti Antiapitalista", "Siamo Tutti Antifashista", "Bi Hev Re Serhildan", "Blut, Blut, Blut İn Euren Händen" (Kan Kan Kan, Sizin Elinizde) gibi sloganlar atıldı.

Kadınlar kampanyaya start verdi

Yürüyüşün dünkü etabına ise kadınlar öncülük etti. Kadınlara ve çocuklara yönelik artan şiddet ve tecavüze karşı Güney Kürdistan ve Rojava’da başlatılan "Em dibêjîn NA" kampanyasının Avrupa ayağının startı Uzun Yürüyüş’e katılan kadınlar tarafından verildi. Yapılan açıklamada, "Kürdistan’da yürütülen özel savaş politikası ve tüm dünyada dayatılan tecavüz kültürüne karşı hayır diyoruz, başkaldırıyoruz TEKO-JIN olarak sesimizi yükseltiyoruz: Tecavüze hayır, kadın katliamlarına hayır, doğa katliamlarına hayır ve Kürdistan işgaline hayır" denildi.

Em dibêjîn NA

Kadınlar gün boyunca kampanya kapsamında çeşitli eylem ve etkinliklere de imza attı. Katledilen kadınlara ilişkin konuşmaların yapıldığı yürüyüşte kadınlara yönelik şiddet ve katliamı protesto eden pankart taşındı. İngilizce "We say no oto rape culture" (Tecavüz kültürüne hayır) ve "Em dibêjin Na" (Artık yeter diyoruz) yazılı mor pankartın açıldığı yürüyüşte kadınlar mor maske ile "Jin, jiyan, azadi" yazılı mor şapkalar taktı. Akşam ise "toplumsal cinsiyet" konulu panel düzenlendi.

Yürüyüşe katılan Lisa Güneş, "Bu sistem içinde kendimizi özgür saymamalıyız. Biz kadınlar tecavüz edilen, mağdur edilen olmaya artık hayır diyoruz" dedi. Heilbronn’dan yürüyüşü katılan Alana Wilt ise "Bizler kadınların sesiyiz. Her kadın sesini yükseltmeli" diyerek ekledi: "Abdullah Öcalan’ın kadın özgürlükçü felsefesini herkes öğrenmelidir."

Uzun Yürüyüşçüler Unterlüß’den Lüneburg’a dün 20  kilometre yürüdü. Tüm coşkusuyla yürüyüşlerine devam eden gençler 4 günü sonunda 75 kilometre yol katetmiş oldu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.