Gerilla dağda biz sokakta direneceğiz

Yurt Dışı Haberleri —

1 Mayıs 2022 Pazar - 19:00

Düsseldof/foto: Deniz BABİR

Düsseldof/foto: Deniz BABİR

  • Avrupa’da binlerce kişi işgal saldırılarına karşı hafta sonu bir kez daha alanlara çıkarak “Gerilla dağda, biz de sokakta direneceğiz. İşgal bitene kadar alanlardayız” mesajı verdi. 
  • Düsseldorf’ta ulusal kıyafetli ve mekap ayakkabılı 7’den 70’e binlerce Kürdistanlı marşlarla gerilla direnişini selamladı. Cenevre’de ise Avrupa’nın sessizliği kınandı.

VEYSİ IŞIK/DÜSSELDORF

Avrupa’daki Kürdistanlılar, Türk devletinin işgal saldırılarını ve KDP’nin işbirliğini protesto etmeye devam ediyor. Hafta sonu Almanya, İsviçre ve Fransa’da yapılan merkezi eylemlerde on binlerce Kürdistanlı alanlara akarak gerillaya desteğini, Türk devleti ile KDP’ye ise öfkesini haykırdı.

İşgal ve ihanete karşı tek vücut

Almanya’nın Düsseldorf kentinde Kürdistan’ın dört parçasından 50’yi aşkın parti, inanç örgütü ve kurumun çağrısıyla Cumartesi günü gerçekleştirilen merkezi eyleme binlerce kişi katıldı. "Kürdistan’ı Savun" şiarıyla DGB binası önünde bir araya gelen Kürtler ve dostları işgal ve ihaneti protesto eden pankart ve dövizler eşliğinde federal parlamento binasına yürüdü ve ardından miting yapıldı. 

Gerilla direnişi selamlandı

Kürdistanlıların 7’den 70’e, birçok insanın ulusal kıyafetleriyle katıldığı eylemde, çok sayıda kişi mekap ayakkabı taşıyarak gerilla direnişini selamladı. Yürüyüş boyunca sık sık “Bimre Xiyanet”, “Bijî Berxwedana Gerîla” ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. Onlarca metre uzunluğundaki sarı-kırmızı-yeşil bayrağın taşındığı yürüyüşte "Zap Zap Zape" stranıyla da Zap’taki direnişe destek verildi. Kürdistanlı sanatçılar da "Halkın savaşçısı halkın sanatçısıdır" pankartı ardında davul-zurna, erbana çalıp marşlar söyleyerek kortejdeki yerini aldı. 

foto: ERDAL ALIÇPINAR

KDP hariç herkes burda

Protesto eylemi Kürdistan’ın dört parçasından Kürdistanlıları bir araya getirdi. Bunu hem eyleme katılan kitlenin çeşitliliği hem de eylemde yapılan konuşmalarda görmek mümkündü. KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, “Eylemde sadece KDP temsil edilmiyor. KDP tercihini işgalciler ve işbirliğinden yana kullandı” dedi. 

Varlık-yokluk yüz yılı

KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus ise “Alanlardaki direnişiniz gerillaya güç ve kuvvet veriyor. Gerilla buradan aldığı güç ve irade ile faşizmin merkezi olan Ankara’da, faşistlerin kalbinde patlayan bir kurşuna dönüşüyor” ifadelerini kullandı. Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Komitesi Üyesi İlham Ehmed de “Bu yüz yıl, Kürt halkı için varlık, yokluk yüz yılıdır” diye konuştu.

Amaç topyekün işgal 

Siyasetçi Hatip Dicle, "Bu operasyonun amacı, Musul, Kerkük, Şengal ve Rojava’yı işgal etmek ve 3. Dünya Savaşı’nda Kürt halkının siyasi statüye kavuşması engellemektir, amaç kültürel ve fiziki soykırımdır" diye konuştu.

Kuzey Kürdistan bileşenleri adına konuşan Sebri Eryiğit, Türkiye’de iktidar ve muhalefetin Kürtlerin imha edilmesi konusunda anlaştığını belirterek, "Bugüne kadar bu tür operasyonlarla sonuç alamadılar. Bundan sonra da alamayacaklar” dedi.