Göçmen, yoksul ve kadın

Kadın Haberleri —

Kamberiye Mahallesi

Kamberiye Mahallesi

  • Savaş ve ekonomik krizin ağır yüküyle mücadele etmek zorunda bırakılan kadınların hayatı çalışmak ve yorulmakla geçiyor. Çalıştığı sırada erkek tacizine maruz kaldığı ve devletin unuttuğu kadınlar, her şeye rağmen ayakta duruyor.

Savaşın, yıkımın, göçün ve ekonomik krizin yükü omuzlarına bırakılan kadınlar, yaşama tutunmak için bin bir zorlukla mücadele ediyor. Riha’nın Haliliye ilçesine bağlı tarihi Kamberiye Mahallesi'nde çoğunluğunun mülteci olduğu kadınların yaşadıkları derinleşen yoksulluğu göz önüne seriyor.

Menan Ugla

Hep çalıştı, yoruldu

Menan Ugla, 27 yaşında. Suriye’de krizin başladığı ilk yıllarda Halep’ten Riha’ya göç etti. 5 çocuk annesi ve hem evin hem de çocukların sorumluluklarını sırtlanmak zorunda bırakıldı. MA’dan Ceylan Şahinli’ye her sabah saat 09:00’da çekçeğini alarak akşam geç saatlerine kadar çalıştığını belirten Menan Ugla, hayatının “çalışmak” ve “yorulmak” ile geçtiğini söyledi.

“Dışarıda çalıştığım zamanda büyük kızım (9 yaşında) eve ve çocuklara bakıyor. Sadece bir yardım vakfından para alıyoruz. Ancak bu para elektrik ve su faturalarına dahi yetmiyor. Ayı bakkaldan veresiye bir şeyler alarak geçirmeye çalışıyoruz. 3 senedir küçük çocuğumu da yanıma alarak çekçek işi yapıyoruz. Zaten iş zorlu, bir de her gün sokaklarda erkeklerin tacizlerine maruz kalıyoruz.”