Göçmenler başkente yürüyor

Dünya Haberleri —

Meksika'da 3 bin göçmen yürüyüşe başladı. Foto: AFP

Meksika'da 3 bin göçmen yürüyüşe başladı. Foto: AFP

  • Çoğunluğu Küba, Venezuela, Ekvador ve Kolombiyalı olan göçmenler gözaltı merkezlerindeki kötü yaşam koşullarına karşı Mexico City’ye yürüyor. 3 bin göçmen 35 derece sıcak altında yürüyüşe başladı. 

Meksika'nın güneyinde binlerce göçmen, göçmenler için oluşturulan gözaltı merkezlerinin kapatılması için başkent Mexico City'e doğru yürüyüş başlattı. Göçmenlerin yürüyüşü, geçen ay ABD sınırındaki Ciudad Juarez'de bir gözaltı merkezinde 40 göçmenin ölümüyle sonuçlanan yangının ardından geldi.
35 dereceyi bullan sıcağa rağmen yürüyüşe geçen binlerce göçmen, "İstediğimiz tek şey adalet ve bize de herkese davranıldığı gibi davranılması" diyor.  Yürüyüşe geçen göçmen kafilesi 10 gün içinde başkent Mexico City'e ulaşmayı planlıyor.
3 bin kişilik göçmen grubu pazar sabah saatlerinde Guatemala sınırındaki Meksika kenti Tapachula'dan yürüyüşe başlarken, grubun 35 dereceyi aşan sıcakta Chiapas'a kadar ulaştığı belirtildi. Göçmen grubunun ağırlıklı olarak Küba, Venezuela, Ekvador ve Kolombiya gibi ülkelerin vatandaşlarından oluştuğu bildirildi.

Onları devlet öldürdü
Göçmenler için daha iyi muamele isteyen grup, geçen ay yangında ölen göçmenler için üzerinde "Hükümet suçu" ve "Onları devlet öldürdü" gibi ifadelerin yer aldığı pankartlar taşıyor.
Yürüyüşe başlayan grubun sayısı 3 bine ulaşsa da, göstericilerden kaçının ABD sınırına kadar yürüyüşe devam edeceği bilinmiyor. Yetkililer genellikle büyük yürüyüş gruplarını başkent Mexico City'e ya da ABD-Meksika sınırına ulaşmadan dağıtmayı tercih ediyor. Göçmen hakları grupları güvenlik sorununa dikkat çekerken, yürüyüş kafilesinin dağıtılmasının birçok insanın çetelerin eline düşmesiyle sonuçlanabileceğini belirtiyor. MEXICO CITY

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.