Göçmenlere liman bulundu 

Dünya Haberleri —

.

.

  • Akdeniz'de kurtarılan 234’den fazla göçmeni taşıyan Ocean Viking adlı geminin Toulon limanına yanaşmasına izin veren Fransa, İtalya hükümetini eleştirdi.

İtalya'nın aşırı sağcı hükümetinin geminin yanaşmasına izin vermemesini "akıl almaz ve bencilce" diye tanımlayan Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin "Bu durumda, Fransa, istisnai olarak İtalyan hükümetinin kabul edilemez davranışının telafisi ve geminin Toulon'daki askeri limana davet edilmesi yönünde karar aldı" dedi.

“SOS Akdeniz” isimli sivil toplum kuruluşuna ait Ocean Viking gemisinde 57'si çocuk 234 kişi bulunuyor. Darmanin, gemidekilerin Fransa, Almanya ve bir başka Avrupa Birliği üyesi ülke tarafından üçte bir oranında paylaşılacağını, ilticası kabul edilmeyenlerin sınır dışı edileceğini açıkladı. Geminin Cuma günü Toulon'a yanaşması bekleniyor. 

Fransa'ya bağlı Korsika adası açıklarında MarineTraffic adlı bir izleme uygulaması tarafından tespit edilen gemi, daha öncesinde İtalya kıyılarına yakın seyrediyordu.

"Geminin İtalya'nın arama kurtarma alanına girdiğine şüphe yok" diyen Darmanin, İtalya'nın davranışının "ikili ilişkiler üzerinde son derece güçlü sonuçları olacağını" kaydetti.

Bu çerçevede, Fransa ilk olarak, İtalya'ya varmış olan ve Paris'in almayı kabul ettiği 3 bin göçmeni almaktan vazgeçiyor. Paris ayrıca İtalya ile sınırlarında kontrolü güçlendirecek.

Akdeniz'den gelen göçmenlerin çoğunu kabul eden İtalya ve İspanya ise, Fransa'yı ve diğer AB ülkelerini yeterince yardımcı olmamakla eleştiriyor. PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.