‘Görülmemiş bir provokasyon!’

Dünya Haberleri —

15 Kasım 2020 Pazar - 15:32

  • Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, AKP/MHP faşist şeflerinin 46 yıldır kamuya kapalı olan ve Ekim ayında sahil kısmı Kuzey Kıbrıs yönetimi tarafından kullanıma açılan Maraş’a ziyaretini “görülmemiş bir provokasyon” olarak nitelendirdi.

 

Kıbrıs yönetiminin 46 yıldır kapalı olan ve Birleşmiş Milletler kontrolündeki kapalı Maraş'ı yeniden açmasının ardından, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bölgeye ziyaretine tepki geldi. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Erdoğan’ın bu ziyaretini  “görülmemiş bir provokasyon” olarak değerlendirdi. Anastasiades yazılı açıklamada Türkiye Cumhurbaşkanı'nın ziyaretinin Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs'taki bölünmeyi ortadan kaldırmaya yönelik çözüm çabalarının altını oymak anlamına geldiğini de savundu.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta “Cumhur İttifakı olarak Sayın Bahçeli ile birlikte Kuzey Kıbrıs’ta olacağız. Orada törenlere katılacağız ve sonra da topluca kapalı Maraş’ta piknik yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Kuzey Kıbrıs’ta ise geçen haftadan bu yana protesto gösterileri düzenleniyor. Salı günü yüzlerce kişi Erdoğan ve Bahçeli’nin adaya yapacağı ziyareti  “Müdahale değil özgür irade” ve “Kıbrıs’ta son söz Kıbrıslıların” sloganlarıyla protesto etmişti.

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Maraş’ın açılmasını provokatif bir adım olduğunu belirtmiş, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise bu kararın BM kararlarına aykırı olduğunu ifade ederek tepki göstermişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararıyla 1974 yılında yerleşime kapatılan Kuzey Kıbrıs'ın Gazimağusa kentine bağlı Maraş, 46 yıldır “Kapalı Maraş” olarak anılıyor. “İkinci Kıbrıs Barış Harekatı" sonrasında Maraş, adayı ikiye ayıran yeşil hat üzerinde kalması nedeniyle BMGK kararıyla 1974'te boşaltıldı ve iskana kapatıldı.

ATİNA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.